Brnem pobíhá červený rak a modrý lev! A kam se ztratil černý medvěd?

Filip Živný12. února 2025
Dům U červeného raka na Masarykově ulici.
Dům U červeného raka na Masarykově ulici.Zdroj: Viola Hertelová / Pocket media
Brno je pěkný zvěřinec! Místní domy často nesou připomínky své vlastní historie takříkajíc „přímo na čele“… a v některých případech tyto vzpomínky na dobu minulou z fasády seskočí a tajně se prohání nočním městem.

Pokud jste si říkali, co dělá nad vchodem lékárny na Masarykově ulici velký červený rak, máme pro vás odpověď. Čeká! Když se ulice vylidní a městem jezdí už jen rozjezdy (a v nich lidé, kteří při pohledu z okna beztak nedůvěřují vlastním očím), červený rak přicupitá po stěně na dlažbu a rozvážně začne couvat na sraz se svým kamarádem modrým lvem. Ten zatím řvoucí a protahující se po dlouhém spánku běží z fasády na rohu Křížové, Křídlovické a Václavské, těší se až s kamarádem rakem zažene žízeň. A kde se tito dva kumpáni nad sklenkou scházejí? Pravděpodobně v Leči. Jako všichni.

Král zvířat a hostinců

Potud pouze dohady, které při nejlepší vůli redakce zatím nemáme podložené obrazovým materiálem. Pokud však prahnete po faktech, můžeme nabídnout příběhy domů, na nichž se plastiky a vyobrazení různých živočichů nacházejí… nebo na nich naopak trestuhodně chybí! Odpověď na otázku, co připomíná plastika lva v neobvyklé barvě na křižovatce dnešních ulic Křížová a Křídlovická, bude spousta Brňanů vědět. Známý zájezdní hostinec U Modrého lva tu stával již ve 13. století. Nacházel se na velmi výhodném místě, tedy poblíž brodu a později mostu přes řeku Svratku, kudy zhusta putovali pocestní a jezdily dostavníky. Po třicetileté válce získala budova barokní vzhled, pokoje pro hosty byly honosně zařízeny a ve dvoře bylo možno ustájit až 80 koní. Sláva hostince v 19. století nevyhnutelně upadala (i kvůli novým druhům ubytovacích zařízení), na začátku století 20. pak stavba začala chátrat a v roce 1934 byl nejstarší brněnský hostinec odstraněn.

Připomínka hostince U modrého lva na Starém Brně.
Připomínka hostince U modrého lva na Starém Brně.Zdroj: Ivo Dvořák / Pocket media
Historický snímek hostince U modrého lva.
Historický snímek hostince U modrého lva.Zdroj: Muzeum města Brna

Raci chodí pozadu…

… a ti brněnští očividně až do 17. století. Již v první jeho polovině byla v domě na rohu Masarykovy a Jánské ulice lékárna. A je zde dodnes. Ačkoli dům, kterému se již tehdy říkalo U červeného raka, byl na počátku 20. století zbourán a nahrazen novostavbou, jež zabrala i polovinu parcely vedlejšího domu U tří lilií, plastika na jeho průčelí dodnes původní dům připomíná. Pozůstatky severní poloviny původního domu U červeného raka, jenž je vyobrazen již na obraze Maxe Groera z roku 1644 (nacházejícím se ve sbírkách Moravské galerie), jsou pohřbeny pod vozovkou Jánské ulice.

Dům U červeného raka.
Dům U červeného raka.Zdroj: Viola Hertelová / Pocket media

Kde se zapomněl medvěd?

Na rohu Jakubského náměstí a Běhounské ulice stál zřejmě již ve středověku hostinec U Černého medvěda, ve 2. polovině 19. století se připojil k brněnským podnikům, které kromě nabízení jídla a nápojů k přilákání nových návštěvníků pořádaly nejrůznější taneční a hudební zábavy. Jak uvádí Karel Atlman v knize Krčemné Brno, Černý medvěd byl i díky této zábavě hojně navštěvován vyššími vrstvami brněnských obyvatel, ale také cizinci. V tomto varieté pro ně byli „magnetem“ lidoví pěvci, šansoniérky i další umělci. Vystupovaly zde i různé kočovné společnosti, leckdy i ze samotné Vídně. I přesto dům padl za oběť brněnské asanaci a v roce 1891 vyrostla na jeho místě novostavba s dvoupatrovou kavárnou Thonethof. Ve 20. letech 20. století pak budovu koupil věhlasný kavárník Jan Nekvapil a podle návrhu Jiřího Kumpošta v ní nechal zbudovat netradičně řešenou kavárnu Savoy.

Restaurace U Černého medvěda však z Jakubského náměstí nezmizela, jen se přesunula o kousek dál směrem k dnešní Rašínově ulici. Odtud historický hostinec s černým medvědem ve znaku definitivně zmizel až v roce 2017. Zda i na původním podniku v nějaké podobě figuroval vývěsní štít či znamení s černým medvědem, nedokážeme říct s přesností, ale vzhledem k tomu, že právě malované štíty a domovní znamení plnily orientační funkci i pro negramotné vrstvy obyvatel, můžeme to směle předpokládat.

Jakubské náměstí na rytině ještě s původním hostincem U černého medvěda (vlevo).
Jakubské náměstí na rytině ještě s původním hostincem U černého medvěda (vlevo).Zdroj: Archiv města Brna

U černého… mravence?

Pociťujete při cestě přes Josefskou ulici lehké brnění v rukou či nohou? To je mravenčení! A nepřišlo na vás náhodou. Po rekonstrukci oken a fasády secesního domu na rohu Orlí a Josefské ulice v roce 2009 zbylo na prázdné ploše nad vchody do domu místo na umělecký prvek. Mravenci sochařky Petry Vlachymské mají podtrhnout přírodní zdobení fasády, jejich členění těla odkazuje ke geometrii secese a jejich hemžení koresponduje s frekventovanou ulicí pod nimi. V těchto místech, pokud víme, nikdy žádný hostinec ani dům jménem U černého mravence nebyl, o kousek dále, zhruba v místech dnešních domů Orlí 5 a 7 stával známý zájezdní hostinec U černého orla.

Doložen je již od první poloviny 17. století, zanikl v polovině století 19. Ulici se podle něj říkalo Černoorelská, později zkráceno na Orlí. Hostinec označovala kamenná dvojhlavá orlice, která byla po roce 1918 odstraněna a zpět na fasádu domu na Orlí 7 se vrátila po sto letech v roce 2018. Více si o tomto hostinci povíme v jednom z následujících dílů seriálu Kuriózní středa, ve kterém se budeme věnovat nezpochybnitelné, avšak tajuplné přítomnosti habsburského panovníka Josefa II. na různých místech Brna!

Mravenčení na nároží Orlí a Josefské ulice.
Mravenčení na nároží Orlí a Josefské ulice.Zdroj: Viola Hertelová / Pocket media

Kuriózní středa

Náš nový seriál Kuriózní středa představuje brněnské podivnosti a ukazuje město v nečekaných souvislostech. V dalších dílech zjistíme, že Brno je jen namalované, vydáme se po stopách neexistujícího kostela a odhalíme, co spojuje moravskou metropoli s New Yorkem.