Brno je špička ve financování kultury

Kultura Brno3. dubna 2025
Foto ilustrační
Foto ilustračníZdroj: brno.cz
Brno patří mezi města s nejvyššími výdaji na kulturu, a to nejen v absolutních číslech – v přepočtu na jednoho obyvatele je dokonce na prvním místě. Tento trend potvrzuje srovnávací analýza financování kultury v krajských městech České republiky za období 2018–2023, kterou si Kultura Brno nechala zpracovat při příležitosti aktualizace Strategie kultury a kreativních odvětví.

Výše výdajů na kulturu v jednotlivých městech úzce souvisí s jejich velikostí, daňovými příjmy a celkovým rozpočtem. V roce 2023 dosáhly běžné výdaje na kulturu v Brně 1,73 miliardy korun, což bylo nejvíce ze všech krajských měst. Následovaly Ostrava s 1,07 miliardy korun a Plzeň s částkou 561,1 milionu korun. Analýza se zaměřila i na Prahu, která má specifické postavení – nachází se zde řada kulturních institucí s celostátním dosahem a zároveň plní roli kraje. Přestože v některých ukazatelích Praha překonává ostatní města, v některých parametrech, jako jsou výdaje na kulturu v přepočtu na obyvatele, se Brno drží na špici. 

Investice do projektů

Důležitým faktorem je i rozdělení investičních a neinvestičních výdajů. Mezi krajskými městy vyniká Brno spolu s Ostravou, která v průběhu sledovaného období investovala do kultury více než 100 milionů korun. Finanční prostředky v Brně směřovaly například na rekonstrukci Arnoldovy vily, vodojemů na Žlutém kopci nebo kulturního centra CO.LABS, které bude sloužit jako coworkingový prostor pro městem nezřizované kulturní organizace.

Podpora divadel

Podstatnou část výdajů tvoří podpora divadel, která v Brně dosahuje téměř jedné miliardy korun ročně, což odpovídá 63 % celkových kulturních výdajů. Významná část těchto prostředků směřuje do příspěvkových organizací, mezi které patří čtyři velká divadla (Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Centrum experimentálního divadla a Divadlo Radost) působící ve více budovách. Tato situace otevírá prostor pro debatu o možnosti spolufinancování významných kulturních organizací krajem či státem díky novému právnímu formátu veřejné kulturní instituce. Vedle podpory zřizovaných institucí se v posledních letech zvýšila i podpora nezřizované kulturní scény, tedy subjektů, které nejsou přímo spravovány městem. V posledních dvou letech Brno rozdělovalo mezi tyto organizace více než 90 milionů korun ročně. To jen odráží skutečnost, že finanční podpora kulturní a kreativní scény je součástí dlouhodobé strategie města.

Kde najít informace?

Konkrétní kroky na podporu kultury a kreativity pravidelně zveřejňuje Kultura Brno na webu kultura.brno.cz prostřednictvím informativních zpráv o plnění akčních plánů Strategie kultury a kreativity. Tyto zprávy nabízejí přehled nejen o finanční podpoře a investicích do kulturní infrastruktury, ale také o rozvoji mezinárodní spolupráce, vzdělávání v kultuře a kreativitě, zlepšování dostupnosti kultury a dalších klíčových aktivitách. Závěry analýzy jsou dostupné na městském datovém portále data.brno.cz, kde postupně přibývají další datové články a analýzy zaměřené na kulturu a kreativitu. Jedním z nových výzkumů je Analýza brněnských kulturních festivalů za roky 2019–2024, která mapuje 106 unikátních festivalů a více než 500 uskutečněných akcí s návštěvností nad 500 osob. Sleduje nejen jejich žánrové zaměření, ale také počet návštěvníků, mediální ohlas či délku trvání. Druhá část analýzy pak navrhuje kritéria pro hodnocení festivalů s návštěvností nad 5 000 osob.

Kultura zítra: udržitelnost v kultuře a kreativě
Kultura zítra: udržitelnost v kultuře a kreativěZdroj: Kultura Brno

Převzato z časopisu KAM v Brně (3/2025).