Bydlím za 100 000 Kč/m2: Družstva jako lék na přetrvávající bytovou krizi?
Družstevní bydlení hledá řešení
S rostoucími cenami bytů i hypoték se snaží město Brno postupně vypořádávat výstavbou tzv. družstevních bytů. To jsou byty, které nevlastní soukromník, ale bytové družstvo spravující daný dům. Kupec zapojený do takového bytového družstva získá podíl s právem k pronájmu určité bytové jednotky. V praxi to tedy znamená, že obyvatelé daných bytů jsou pouze nájemníky, nikoli vlastníky. Členové družstva tedy platí pravidelný nájem, který se rovná nákladům včetně služeb a příspěvku do fondu oprav. V některých případech je možné družstevní byt po splacení dluhu odkoupit. Potenciální prodej pak závisí na stanovách konkrétního bytového společenství.
Proč ano, a proč ne?
Jelikož družstvo na nájemném jeho členů nevydělává, bývá pořizovací cena bytu s tímto typem financování o poznání nižší, zpravidla se jedná o desítky procent. Vlastníci družstevního bytu jsou také osvobozeni od daně z nemovitosti a vstupní náklady se pohybují okolo 20-25 % z pořizovací ceny bytu.
Nevýhodou je však složitější financování úvěrem a závislost na členech bytového společenství. Z čerstvé studie Centra ekonomických a tržních analýz vyplynulo, že největším problémem v oblasti družstevnictví je legislativa. Konkrétně například vymáhání pohledávek. Když přestane jeden z družstevníků platit zálohy, nesou jeho dluh najednou všichni ostatní členové. Bytové družstvo se sice může rozhodnout, že dotyčného vyloučí, musí jej však společnými silami vyplatit.
Budoucnost bytových družstev v Brně
I přes to, že město Brno své projekty družstevního bydlení krůček po krůčku posouvá vpřed už od roku 2017, Brňané a Brňanky stále v „novém“ obecním nebydlí. Podle optimistické predikce se první žadatelé budou moci stěhovat do družstevních městských bytů nejdříve deset let po nahlášení do pořadníku.
Nejdále došlo město s projektem Kamenný vrch II, na kterém spolupracuje s architektonickou kanceláří Atelier 99 s.r.o. Tento ambiciózní počin by měl v roce 2027, tedy po ukončení a kolaudaci první etapy, přinést Brnu rovnou 334 družstevních bytů a 19 bytů obecních. V tuto chvíli činí bytový odbor MMB veškeré kroky pro to, aby bylo možné provést výstavbu druhé části v bezprostřední návaznosti na dokončení první části.
Komu se však daří realizovat projekty tohoto typu jsou soukromí developeři jako například IMPERA s bytovým domem d’Elvert v Králově Poli, či Trikaya a její čtvrť pod lomem Hády. Obě tyto rezidence dohromady by měly Brnu nabídnout více než 200 bytů, které je možné financovat mimo jiné také družstevním způsobem. Jejich dokončení a kolaudace jsou navíc plánované již na roky 2025 (první etapa Čtvrti Pod Hády) a 2026 (bytový dům d’Elvert).
Družstevní bydlení tedy čeká ještě dlouhá cesta k dokonalosti, do budoucna však můžeme počítat s tím, že významně promění český trh s nemovitostmi.
Článek přebrán z časopisu KAM v Brně.