Centrum dialogu v Arnoldově vile: bezpečný prostor pro setkávání a nové perspektivy
Centrum dialogu – skrze historii poznáváme, kdo jsme
Centrum dialogu, otevřené v nově zrekonstruované Arnoldově vile, podporuje smysluplný dialog jako základní lidskou potřebu. Jeho misí je vytvářet bezpečné prostředí, kde lidé mohou sdílet své příběhy a názory skrze kulturu a vzdělávání. Klade důraz na osobní a společenskou svobodu, čímž podporuje otevřenost, inkluzi a vzájemnou úctu. Každý měsíc se zaměřuje na jiné téma, které se rozvíjí v kulturních pořadech a diskusích. Centrum podporuje nejen mezilidskou komunikaci, ale i osobní rozvoj, a tak nabízí lekce jógy v atmosféře historické vily, kde se dům stává mediátorem pohybu a napomáhá hlubšímu propojení se sebou samými.
Josef Arnold a jeho brněnský odkaz
Arnoldova vila je dílem německého architekta a stavitele Josefa Arnolda, který významně proměnil tvář Brna v 2. polovině 19. století. Jako stavitel se podílel například na tvorbě Červeného kostela, Německého gymnázia (dnešní Janáčkovi akademie múzických umění), Technického učiliště (dnešní Masarykova univerzita) či Městského divadla. Všechny tyto projekty realizoval pro město Brno. Realizoval však i své vlastní návrhy, většinou v intencích tzv. Rundbogenstil, ve kterém doznívá romantický historismus ozvláštněný typickými arkádovými prvky.
Arnoldovo architektonické působení nalezneme také ve čtvrti Brno-Černá Pole. Prvním projektem v této oblasti byla Kaiserova vila (1860), která stála u zrodu první vilové kolonie v ČR. O dva roky později následovala Arnoldova vila (1862) a vila advokátů Adamčikových (1863).
Co všechno nabízí Arnoldova vila?
Kromě programu Centra dialogu nabízí vila rodičům s dětmi útulnou hernu v podkroví a výstavu Odkaz minulosti v plynutí času. Ve stálé expozici se návštěvníci mohou ponořit do světa architektury, kde koncept podle Christiana Norberga-Schulze propojuje historický a umělecký kontext s emočním vnímáním prostoru. Příběh židovské rodiny Hože, která vilu zakoupila v roce 1909, zase připomíná význam respektu k našemu kulturnímu dědictví. Zahrada, nesoucí jejich jméno, je navržena tak, aby citlivě odrážela historii vily a poskytovala prostor pro odpočinek. Součástí zahrady je také dětské hřiště, které odkazuje na období více než 60 let, kdy ve vile fungovala mateřská škola. Vila nabízí rovněž speciální edukační programy pro školky, školy a kreativní setkání v rámci mezigeneračního vzdělávání.
Cecilie Café
Cecilie Café je ideálním místem pro milovníky kvalitní kávy a tradičních zákusků. Historické kouzlo Arnoldovy vily spolu s pohodlným a klidným prostředím vytváří ideální atmosféru pro relaxaci, setkání s přáteli nebo pracovní schůzky. Kavárna pořádá brunche s důrazem na sezonní pokrmy a nápoje a nabízí také večery s degustacemi vín či herní setkání s deskovkami, přičemž během adventu připraví rodinný program, jako je vánoční zdobení perníčků.
Článek přebrán z časopisu KAM v Brně.