Dny elektronové mikroskopie přiblíží neviditelný svět

Filip Živný7. března 2025
Nanostruktura na minulém ročníku DEM
Nanostruktura na minulém ročníku DEMZdroj: Thermo Fisher Scientific
Brno se v jarním týdnu od 24. do 30. března opět stane hlavním centrem mikrosvěta. Dny elektronové mikroskopie (DEM), které každoročně organizuje Hvězdárna a planetárium Brno, nabídnou pestrý program plný fascinujících objevů a setkání s vědou.

Neviditelní hrdinové v hlavní roli

Hlavním motivem letošního roční ku jsou bakteriofágy – viry, které dokážou napadat a ničit bakterie. Tito drobní, ale mocní bojovníci hrají klíčovou roli v přírodě, kde pomáhají udržovat rovnováhu mikrobiálních populací. Jejich potenciál se využívá i v medicíně, zejména tam, kde selhávají anti biotika. Vizuál letošního DEM pro to představuje právě bakteriofág jako nenápadného, ale nepostradatelného hrdinu mikrosvěta.

Program plný objevů

Organizátoři a partneři DEM připravili bohatou nabídku akcí, která se s každým rokem rozrůstá. Program zahrnuje exkurze do laboratoří a čistých výrobních prostor, přednášky odborníků, kvízy, experimenty, interaktivní workshopy, tematické výstavy i aktivity pro děti a pro školy. Těšit se můžete například na výstavu 3D virů na CEITEC MU nebo komentované promítání snímků z elektronového mikroskopu ve sklenících Botanické zahrady MU.

Z minulých ročníků DEM

Výtvarné instalace a maskot v ulicích Brna

DEM 2025 se kromě odborných akcí zaměří také na vizuální prezentaci neviditelného světa. Návštěvníci brněnské Galerie Vaňkovka uvidí od 28. března unikátní výstavu fotografií z laboratoří jednotlivých partnerů doplněnou o nafukovací model bakteriofágu, s nímž bude hvězdárna před samotným zahájením DEM objíždět různá místa po Brně. Další instalace se objeví v parku na Moravském náměstí, kde bude vystavena nafukovací nanostruktura se snímky mikrosvěta a informační panel s programem akce.

Nafukovací modely jako atrakce

Kromě bakteriofágu se v rámci DEM objeví i další fascinující mikroorganismy v nadživotní velikosti. V Botanické zahradě Přírodo vědecké fakulty MU se setkáte s modelem roztoče, v sobotu 29. března v CEITEC MU zase se želvuškou. Díky těmto velkoformá tovým instalacím si budeme moci lépe představit svět, který jinak zůstává lidskému oku skryt. Letošní Dny elektronové mikroskopie opět ukážou, že Brno je světovým centrem tohoto fascinujícího vědního oboru, který hraje stěžejní roli ve výrobě mikročipů, při zkoumání virů či vývoji léků, v kriminalistice, archeologii, ve vesmírném prů myslu a mnoha dalších oblastech výzkumu. Sledujte webové stránky akce dembrno.cz a objevte pro gram, který vás zavede do neviditelného světa kolem nás.

Převzato z časopisu KAM v Brně (3/25).