Jarní výstavy v Domě umění reagují na proměny společnosti

Dům umění města Brna3. března 2025
Sezóna 2025 v Domě umění města Brna se soustředí na komplexní téma domu a domova.
Sezóna 2025 v Domě umění města Brna se soustředí na komplexní téma domu a domova.Zdroj: Atelier Radek Suchánek
Sezóna 2025 v Domě umění města Brna se soustředí na komplexní téma domu a domova. Reflektuje proměny ekonomické, politické a společenské, které v posledních letech zásadně ovlivnily naše vnímání bezpečí, sounáležitosti a sociálních jistot.

Domov už dávno není jen fyzickým místem, ale především prostorem osobní identity, vztahů a pocitu bezpečí. Výstavy se proto zaměřují na otázky vlastnictví a ztráty domova, sociální inkluze a vyloučení i na možnosti architektury přispívat k důstojnému bydlení.

Architektura jako nástroj sociální změny

Výstava Vektor chudoby, připravovaná ve spolupráci s Fakultou architektury VUT, přináší inspirativní pohled na sociální rozměr architektury. Ukazuje, že architektura může chudobu prohlubovat i pomáhat ji zmírňovat – může sloužit jako nástroj sociální kontroly, ale také jako prostředek k vytváření inkluzivního a spravedlivého prostředí. Expozice v Domě pánů z Kunštátu představuje projekty a koncepty zaměřené na dostupné a důstojné bydlení, revitalizaci zanedbaných lokalit a podporu sociální inkluze.

Chudoba v širším společenském kontextu

Prezentace úzce souvisí s projektem Chudoba, který je k vidění do 30. března 2025 v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, zkoumá toto téma v širším společenském a historickém kontextu a zaměřuje se na jeho odraz v umění od baroka až po současnost. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v úterý 18. března v 18 hodin a návštěvníci si ji budou moci prohlédnout do 25. dubna.

Stavy nejistých domovů: Proměny vnímání domova

Výstava Stavy nejistých domovů, instalovaná v Domě umění, zkoumá, co pro člověka znamená domov a jak se tento pojem mění v čase. Inspiruje se myšlenkami filozofa Gastona Bachelarda, který vnímá domov jako místo bezpečí a důvěrnosti – ať už jde o šnečí ulitu, sklep, nebo půdu. Téma domova je zde rozvinuto jako prostor identity a příslušnosti, který může být jak místem bezpečí, tak i zdrojem nejistoty. Instalace se vydává po stopách této myšlenky a zkoumá mnohovrstevné souvislosti pojmu domova, přičemž sleduje, jak se jeho význam v posledních desetiletích proměňuje. Inspirací jí byla průkopnická výstava Womanhouse, kterou v roce 1972 uspořádaly umělkyně Judy Chicago a Miriam Schapiro na Kalifornském institutu umění. Womanhouse tehdy jako první ve velkém měřítku otevřela téma domova spjatého se společenskou rolí ženy a neviditelnou prací v domácnosti.

Vztah mezi člověkem a prostorem

Výstava Stavy nejistých domovů přináší pestrou paletu uměleckých děl, která zkoumají mnohovrstevné souvislosti domova v kontextu současné společnosti. Zaměřuje na vztah mezi člověkem a prostorem, na život v různých typech domovů a na témata vlastnictví, ztráty, začlenění i vyloučení. Vernisáž proběhne v úterý 8. dubna od 18 hodin a k vidění bude až do 10. srpna 2025.

Advertorial.

Převzato z časopisu KAM v Brně (3/2025).