Kam za uměním? Nové výstavy roku 2025, které musíte vidět.
1. Jan Plecháč: Vzhůru!
Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum, 21. 2. – 25. 1. 2026
Na výstavě Jana Plecháče Vzhůru! v Moravské galerii, mapující patnáct let designérovy tvorby, budete moci stoupat k výšinám designu. Vybraná díla, symbolizující klíčové momenty Plecháčovy kariéry, zaplní prostor světlíku Uměleckoprůmyslového muzea na dřevěných přepravních bednách a paletách. Podepírat je budou figurky jeho přátel, kolegů a mentorů, kteří jej na této cestě provázeli. Prohlédnete si tak třeba Plecháčovu diplomovou práci Icons, která mu vynesla ocenění Objev Roku cen Czech Grand Design, nebo návrhy kolekce ze spolupráce pro sklárnu Moser, ve které aktuálně působí jako kreativní ředitel a za niž získal titul Grand Designér cen Czech Grand Design za rok 2023.
Otevřený depozitář
Věděli jste, že se Moravská galerie chystá otevřít svůj depozitář v Brně-Řečkovicích? Nově poslouží nejen k uskladnění uměleckých sbírek – bude také přístupný návštěvníkům. Uvidíte zde každodenní provoz muzea, způsob uložení děl i proces jejich restaurování, digitalizace a další péče u odborníků. Jedná se o vůbec první depozitář tohoto typu v České republice. Slavnostní otevření je plánováno na 31. května.
2. Petr Kvíčala: Výzkumy ornamentu pokračují
Fait Gallery, 26. 3. – 26. 7.
Tvorbu umělce Petra Kvíčaly, jehož práce zdobí fasádu Hotelu Passage nebo vstup do Pražákova paláce, prozkoumáte ke konci března ve Fait Gallery. Kvíčala se dlouhodobě věnuje zkoumání ornamentu jako matematického řádu i estetického fenoménu. Kromě maleb se zde objeví i prostorové obrazy a dřevěné objekty. K hostování si autor přizval umělkyni Karimu Al-Mukhar.
3. Ondrash & Kašpárek
Kalina Gallery, 25. 2. – 26. 4.
Jedinečný přístup k malbě přinese do Kalina Gallery dvojice výtvarníků Ondřej Konupčík a Radim Kašpárek. Na výstavě HLADINA DECH LINIE umělci představí svá díla, která vytváří technikou přenosu akrylových barev z hladiny vody na plátno. Výsledkem jsou hypnotické organicky-abstraktní tvary připomínající pohyb vody či vlající látku.
4. Ohýbaný nábytek Josefa Macka
Muzeum města Brna, Vila Tugendhat, 20. 2. – 1. 6.
S designérem, jehož židle znal svého času snad každý občan Československa, ale jen málokdo si je dokázal spojit se jménem jejich tvůrce, vás seznámí Muzeum města Brna. Na repríze výstavy Ohýbaný nábytek Josefa Macka v suterénu Vily Tugendhat se autoři pokusí prostřednictvím sedacího nábytku i prototypů, kreseb, fotografií a dalších dokumentačních materiálů představit Mackovo dílo v co největší šíři. Výstavu připravilo Národní centrum nábytkového designu v roce 2022 k Mackovým nedožitým osmdesátým narozeninám.
5. Miroslav Myška: Portréty fotografů
Galerie Valchařská, 7. 2. – 22. 5.
Osobní přátelská setkání fotografa Miroslava Myšky zachycuje výstava Portréty fotografů v Galerii Valchařská. Soubor reportážních portrétů jeho kolegů, výtvarníků, spisovatelů nebo hudebníků současné umělecké scény začal vznikat už během Myškových studií. Uvidíte snímky známých i méně známých osobností našeho i zahraničního kulturního dění, které jsou autentickým dobovým obrazovým dokumentem jedné z oblastí fotografovy tvorby.
Výstavy mimo Brno
1. Tomáš Rajlich
Museum Kampa, Praha, 8. 2. – 21. 4.
Na sochařské začátky mistra minimalismu se vydejte do konírny pražského Musea Kampa. Výstava Tomáše Rajlicha, dnes známého především jako malíře, se zaměřuje na jeho sochařskou tvorbu ze 60. let. K vidění je třicet kovových a plastových soch doplněných o rané geometrické kresby z období před Rajlichovým odchodem do Nizozemska v roce 1969. Do Česka se autor natrvalo vrátil až v roce 2010.
2. Franta
Správa Pražského hradu ve spolupráci s Národní galerií Praha, Praha, 14. 2. – 15. 6.
V prostorách Jízdárny Pražského hradu si můžete prohlédnout retrospektivu umělce Františka Mertla. Představitel figurativní malby, zabývající se vztahem člověka ke světu, žije od emigrace v roce 1958 na jihu Francie, kde přijal umělecké jméno Franta. Vazby s Československem však obnovil již na přelomu 60. a 70. let, kdy byl jeho obraz zakoupen do sbírky Národní galerie v Praze. Výstava představuje celkem 130 pláten, bronzových soch a prací na papíře zapůjčených jak od autora, tak z muzejních a soukromých sbírek v Česku a ve Francii. Za své zásluhy obdržel Mertl v roce 2023 od současného prezidenta České republiky Petra Pavla státní vyznamenání.
3. Opomenutí mistři
Galerie moderního umění v Hradci Králové, Hradec Králové, 21. 2. – 31. 8.
Co vlastně znamená umělecký úspěch? A je tvorba autorů stojících na okraji pozornosti skutečně méně hodnotná než díla těch, na které dnes stojíme fronty? Nad těmito otázkami se můžete zamyslet na výstavě Opomenutí mistři Galerie moderního umění v Hradci Králové. Představí se vám deset malířů, jejichž tvorba byla historicky přehlížena a kteří v hlasování návštěvníků výstavy Hledá se mistrovské dílo skončili na posledních příčkách. Přestože jsou umělci, mezi které patřili například Ferdinand Engelmüller, Karel Boháček nebo Jaroslav Jeřábek, dnes téměř neznámí, dosáhli ve své době určitého úspěchu – ať už šlo o regionální slávu, pedagogické působení nebo získání ocenění a zakázek.
4. Leonardo – Dürer
Albertina, Vídeň, 7. 3. – 9. 6.
Kouzlo kresby renesančních mistrů objevíte na výstavě Leonardo – Dürer ve vídeňské Albertině. Nepůjde však o ledajaké práce – muzeum zaměří pozornost na díla vytvořená na barevných papírech, které umělcům umožňovaly kreslit v tmavších i světlejších odstínech. Výstava ukáže, jak se tato technika vyvíjela až ke svému vrcholu, kterého dosáhli Leonardo da Vinci a Albrecht Dürer. Právě jejich mistrovské kresby napomohly k uznání kresby jako plnohodnotného uměleckého druhu, rovnocenného malbě.
5. Arcimboldo – Bassano – Bruegel
Kunsthistorisches Museum, Vídeň, 11. 3. – 29. 6.
O tom, jak lidé v renesanci chápali přírodu a čas a jak se tato témata promítala do umění bude pojednávat výstava Arcimboldo – Bassano – Bruegel v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. Na dílech Pietera Bruegela staršího, Giuseppeho Arcimbolda, Jacopa a Leandra Bassanových a dalších umělců 16. století objevíte nejen, jak důležitou roli hrálo v minulosti zobrazování přírodních objektů. Expozice nabídne mimo jiné i tapiserie, hodiny, glóby, vědecké přístroje, kalendáře nebo vzácné rukopisy.
A na které výstavy si počkat?
Brno
Velké vyhoření, Galerie TIC, 4. 6. – 19. 7.
100 let Školy uměleckých řemesel v Brně (1924–2024), Dům umění města Brna, 22. 10. – 8. 3. 2026
Jiří Černický, Kalina Gallery, 28. 10. – 20. 12.
Liběna Rochová, Moravská galerie v Brně, listopad – podzim 2026
Praha
David Lynch: Up in Flames, DOX, 24. 4. – 2. 11.
Ženy, mistryně, umělkyně: 1300–1900, Národní galerie Praha, 30. 5. – 2. 11.
Lucy a Selam v nové expozici Lidé, Národní muzeum, 25. 8. – 23. 10.
Vídeň
Remix. From Gerhard Richter to Katharina Grosse, Albertina Modern, 11. 4. – 7. 9.
Cézanne, Monet, Renoir, Belvedere, 25. 9. – 8. 2. 2026