Malíř FRANTA a jeho svědectví
Odchod a život ve Francii
Život Františka Mertla se zásadně změnil během studijního pobytu v Perugii v roce 1956. Seznámil se zde s italským renesančním uměním, svobodným světem a svou budoucí manželkou Jacqueline. V roce 1958 odešel za Jacqueline do francouzského Nice a usadil se v jižní Francii. Již pět let poté se zařadil mezi významné představitele francouzské nové figurace, přičemž lidská figura zůstala jeho hlavním inspiračním zdrojem.
Frantova kariéra nabrala rychlý spád. V roce 1960 vystavoval v Paříži a v roce 1963 získal hlavní cenu na výstavě mladých umělců jižní Francie, což mu otevřelo dveře k reprezentaci Francie na Mezinárodním bienále současného umění v Paříži. Jeho četné cesty do Afriky v 80. letech 20. století se staly dalším významným zdrojem inspirace pro jeho tvorbu.
Frantovy obrazy ve sbírkách po celém světě
Frantovy obrazy, kresby, sochy a grafiky jsou součástí šedesáti významných veřejných sbírek po celém světě. Jeho díla oslovila významné evropské metropole, ale i New York, kde se nachází ve sbírkách, jakými jsou Guggenheim Museum, Brooklyn Museum či Bronx Museum of the Arts. V České republice je zastoupen například ve sbírkách Národní galerie v Praze, v Českém muzeu výtvarných umění v Praze, v Moravské galerii v Brně, v Muzeu města Brna na Špilberku, v Muzeu Vysočiny v Třebíči. Ve Francii vlastní jeho díla instituce Musée d´Art Moderne de la Ville de Paris, Centre Pompidou Paris, Musée Picasso Angibes a další.
Nevím, jestli je to Frantův záměr, ale je to tak: jeho umění, které v zásadě čerpá inspiraci z neštěstí světa, nám zprostředkovává neocenitelný zážitek krásy. Jean-Luc Chalumeau (výtvarný kritik)
Mistrova díla ve stálé expozici v Třebíči
Zaujal vás životní příběh a tvorba Mistra Franty? Navštivte stálou expozici na Karlově náměstí v Třebíči. Franta patří k významným českým umělcům s mezinárodním renomé. Expozice v Třebíči, darovaná samotným umělcem, nabízí průřez jeho tvorbou za více než padesát let. Od roku 2016 je její součástí i sochařské dílo Osmý den (1993). Tato díla jsou pro Frantu symbolickým návratem do rodného města. Expozice je určena jak současným, tak budoucím generacím návštěvníků Třebíče.
FRANTA v Třebíči
Máte jedinečnou příležitost shlédnout díla malíře FRANTY ze soukromých sbírek, která jsou v současné době vystavena v galerii Národního domu na Karlově náměstí v Třebíči. Pro nahlédnutí do galerie a bližší informace navštivte webové stránky expozicefranta.
Sedm dekád tvorby na Pražském hradě
Navštivte Jízdárnu Pražského hradu, kde probíhá výstava do 15. června letošního roku. Výstava je přístupná denně od 10 do 18 hodin. V průběhu výstavy budou probíhat také doprovodné akce, jako jsou komentované prohlídky pro veřejnost či školy, výtvarná dílna pro děti a v neposlední řadě také 16. března akce nazvaná FRANTOVI k narozeninám, kdy bude vstupné zdarma. Více informací ZDE.
Třicet let po první pražské retrospektivě v Karolinu, uspořádané v roce 1995, představuje aktuální výstava v Jízdárně Pražského hradu sedm desetiletí tvorby umělce Franty. Výstava zahrnuje velkoformátové tušové kresby i bronzové plastiky a koná se u příležitosti udělení státního vyznamenání v roce 2023.
Exponáty pocházejí od samotného autora, z českých a francouzských muzeí a soukromých sbírek, včetně Národní galerie v Praze a Centre Pompidou v Paříži.
Výstava je chronologicky uspořádána a dělí se na kapitoly věnované jednotlivým dekádám s důrazem na tematické jádro, kterým je odsouzení násilí a válek. Frantova tvorba oslovuje svou aktuálností, citlivostí vůči kráse i hrůzám lidského bytí v kontextu moderní společnosti. Jeho díla jsou nejen svědectvím o nespravedlnosti, ale také výzvou k solidaritě s ohroženými.
Advertorial