Máte nápad, jak vylepšit Brno? Přihlaste ho do participativního rozpočtu Dáme na vás!
O tom, které nápady se promění ve skutečnost, rozhodnou občané Brna v listopadovém hlasování. Na realizaci nejlepších nápadů je letos opět vyčleněno 35 milionů korun. Chcete nový park s odpočinkovým altánkem? Venkovní knihovnu, lezeckou stěnu nebo dětské hřiště? Nebo byste rádi uspořádali hudební festival? To všechno – a ještě mnohem víc – se může stát realitou. Máte nápad, který by zpříjemnil život v Brně? Nečekejte a přihlaste ho!
Jak na to?
Přihlašovat projekty můžete prostřednictvím webových stránek paro.damenavas.cz, skrze jednoduchý formulář. A jaké jsou podmínky? Projekt musí být v první řadě veřejně prospěšný a realizovatelný na pozemcích města nebo jeho organizací. Od letoška je také podmínkou, aby navrhovatel projektu nebyl zastupitelem městské části nebo Zastupitelstva města Brna. Všechny podmínky pak najdete v Zásadách na webu. Pokud si nejste jistí, zda váš návrh podmínky splní, konzultujte ho s koordinátory z Odboru participace Magistrátu města Brna, kteří vám rádi pomohou.
Co už se za 9 let fungování participativního rozpočtu povedlo?
Dokončeno bylo přes 50 projektů a současně se v realizaci nachází další tři desítky nápadů, které se dočkají slavnostního otevření v následujících letech. V minulém roce se mohli Brňané těšit například z otevření hřiště na malou kopanou v Žebětíně, které doplnilo chybějící sportoviště v rozrůstající se městské části. Pohodlné propojení městských částí zajistila oprava cyklostezky Žabiny–Komín–Bystrc, kde vznikla nová smíšená stezka jak pro pěší, tak i pro cyklisty. Dvě nová hřiště – Activity Park BRNOcity v Bosonohách a dětské hřiště AKÁTKY v lesoparku mezi Židenicemi a Vinohrady – mohou od loňského roku využít rodiny s dětmi z celého okolí.
Ekologická osvěta
Kromě investičních projektů jsou u Brňanů úspěšné také projekty „měkké“. Slavnostně byl minulý rok ukončen projekt Včely do Brna, který šířil ekologickou osvětu a kladl důraz na význam opylovačů pro přírodu. Součástí projektu bylo například vysazování pylodárných rostlin, umísťování nových úlů v brněnských sadech a parcích, pořádání besed pro děti i seminářů pro dospělé, ale i vytvoření několika publikací. Jednou z nich je encyklopedie pro děti s názvem Bzzz – hravá kniha o hmyzích opylovačích. Publikace přináší zábavný a zároveň edukativní vhled do fascinujícího světa včel a dalších opylovačů. Kniha byla letos distribuována do brněnských mateřských a základních škol. Byly k ní vytvořeny i pracovní listy rozdělené do tří kategorií dle věku dětí. A to nejlepší? Jsou k dispozici zdarma ke stažení na webu skoly.damenavas.cz/publikace. Druhá publikace Ekologie opylovatelů je určena pro odbornější veřejnost a je rovněž zdarma – k vyzvednutí po domluvě na Odboru participace MMB.
A na co se můžeme těšit letos? Třeba na otevření EKOParku Žabovřeské louky, novou naučnou stezku svatého Antoníčka, která povede skrze území Lesné, Sadové a Soběšic, a ožijí také volejbalové kurty Lužánky. Inspirovali jste se nějakým nápadem? Tak neváhejte a přihlaste ten svůj, celý proces je opravdu jednoduchý. Brno na vás dá!
Převzato z časopisu KAM v Brně (3/2025).