O vánočních tradicích

Anna Sochorová6. prosince 2024
Vánoční strom na náměstí Svobody.
Vánoční strom na náměstí Svobody.Zdroj: Markéta Sladkovská
Co má jmelí společné s Vánoci? A proč pečeme vánočku? Pojďme se společně podívat na vánoční tradice. Jako bonus na vás čekají stoleté tradice.

Vánočka

Výroba lahodné vánočky se řadí mezi nejstarší tradice. Traduje se, že hospodyně dříve pekly tolik vánoček, kolik bylo v rodině členů a pak jednu velkou pro štědrovečerní stůl. První vánočka šla hospodáři, aby se zajistila dobrá úroda. On byl taky zodpovědný za nakrojení vánočky u večeře, ze které dostal kousek i dobytek, aby byl chráněný od nemocí a zlých sil.

Jmelí

Téměř nezničitelné jmelí bylo keltskými druidy považováno za posvátné a věřilo se, že léčí nemoci. S Vánoci je spojené prostřednictvím legendy o Kristu. Právě ze stromu jmelí byl vytvořen kříž, na němž byl ukřižován. Strom poté seschl hanbou a proměnil se do malých keříků. Naši předci také věřili, že je ochrání proti zlým duchům, a tak si ho zavěšovali do svých domovů.

Vánoční stromeček

Stromy zdobili již Keltové, kteří věřili v jejich moc a oslavovali je. Je s nimi spojených několik legend. Jedna z nich mluví o irském misionáři Kolumbánovi. Během zimního slunovratu misionář na jedli zavěsil zapálené pochodně ve tvaru kříže. Další vypráví o svatém Bonifácovi. Ten prý zabránil lidské obětině tím, že porazil dub, pod kterým se mělo obětování uskutečnit. Místo něj vyrostla jedle. Její větve měly znázorňovat Ježíšovu pravdu. Církev ale považovala zdobení stromků za pohanské a snažila se zvyk vymýtit. Nejstarší záznam, kde je popisováno zdobení sladkostmi, jablky a papírovými ozdobami tak pochází až ze 16. století z Alsaska.

V minulosti bylo zdobení stromečku zakazováno
V minulosti bylo zdobení stromečku zakazovánoZdroj: Pixabay.com

Skleněné ozdoby

S první skleněnou ozdobou údajně přišel v roce 1858 sklář z Goetzenbrucku. Byl to rok špatné úrody, a tak nebylo ovoce, kterým by se stromky mohly ozdobit. Sklář tehdy vytvořil jednoduchá skleněná jablka. Jeho nápad se zalíbil a tradice se drží dodnes.

Adventní kalendář

Tradice, kterou si v dnešní době nejvíce užívají děti. Připomíná smysl předvánočního období a zároveň se snaží zkrátit čekání na Štědrý den. První kalendář vytvořil mnichovských tiskař Gerhard Lang. Ten na vlastní náklady vytiskl vystřihovací kalendář. Následovaly kalendáře s liturgickými tématy. V okénkách skrývaly nejrůznější obrázky, verše a citace z Bible. V polovině 20. století se zvyk rozšířil do většiny evropských zemí.

Adventní věnec 

Věděli jste, že výroba věnce má svoje kořeny v hamburském sirotčinci? Johann Hinrich Wichern, pedagog a student teologie, v něm tehdy vytvořil předchůdce dnešní verze. K výrobě využil dřevěné kolo, devatenáct červených svíček a čtyři bílé svíce. Věnec byl na počátku výzdobou v protestantských domácnostech. Živé adventní věnce byly symbolem věčného života přislíbeného Ježíšem. Kruhový tvar znázorňoval jednotu lidí a Boha.

Staré zvyky spojené se Štědrým dnem

Pověry a zvyky se přenášejí z generace na generaci. Pokud patříte mezi chovatele slepic, tak jim nezapomeňte do zrní přisypat i mák, což by vám mělo zajistit, že budou v nadcházejícím roce dobře snášet. Vstát za rozbřesku a okamžitě se opláchnout vodou z potoka nebo studny dle pověr utuží vaše zdraví. A věděli jste, že vlašské ořechy pod polštářem chrání před blechami a štěnicemi? Pokud si ořech schováte pod polštář a po probuzení ho sníte, tak máte podle stoletých pověr vystaráno.

A jaké vánoční tradice dodržujete na Vánoce vy?