Oslavy Chanuky ve vile Stiassni
Vila Stiassni společně se spolkem ŠTETL připravila den zaměřený na poznávání židovské kultury. Kastelánka Kateřina Konečná se postará o to, aby se zájemci dozvěděli o historii vily. Bude se věnovat také tomu, jak její původní majitelé slavili Vánoce a Chanuku. Historii a tradice židovského svátku přiblíží ředitelka Památníku ticha Pavlína Šulcová, která zároveň představí svoji novou knihu „Talmud do kapsy“. Její publikace obsahuje dvacet zábavných i poučných rabínských příběhů oživujících moudrost a tradici židovské kultury.
Děti se mohou těšit třeba na pátrací hru „Stal se tam veliký zázrak“. Ta je provede zahradou vily a seznámí s chanukovým příběhem. Dalším lákadlem bude výroba drejdlů a výuka tradiční chanukové hry. Dospělí se mohou zúčastnit workshopu vlastních svícnů chanukií nebo navštívit úvod do tradice, jak si doma Chanuku společně oslavit. K workshopům se můžete volně připojit a vstupné na ně se hradí až na místě.
Chanukové speciality a sváteční melodie
Pokud vám po workshopech a prohlídce vyhládne, budete mít možnost ochutnat typické chanukové speciality jako jsou koblihy a bramboráky. Židovská tržnice na lodžii vily nabídne také judaika, knihy nebo košer víno. Atmosféru Chanuky si tak můžete odnést i v materiální formě.
Podvečer bude patřit společnému zapalování svíček na vyrobených chanukiích a zpěvu svátečních melodií. Tímto symbolickým aktem se do temnoty přinese světlo a naděje. Bude tak připomínat hlavní poselství Chanuky, a to radost, víru a odhodlání k překonání překážek.
Poznejte židovskou kulturu
Spolek ŠTETL vznikl coby centrum židovské kultury v Brně v roce 2021, v průběhu roku organizuje akce s židovskou tématikou pro širokou veřejnost, připravuje prohlídky synagogy, komentované procházky, besedy, koncerty, autorská čtení, výstavy i divadelní představení. Největší událostí roku je každoročně na přelomu srpna a září multižánrový mezinárodní festival židovské kultury ŠTETL FEST, který propojuje brněnské instituce a připomíná historická místa a osobnosti spojené s židovským životem, který byl druhou světovou válkou v Brně drasticky přerušen.
Současnost Židovské obce Brno
O současnosti židovského společenství v moravské metropoli jsme si před časem povídali s brněnským rabínem Štěpánem Menaše Klimentem. „Brněnská komunita má zhruba 330 členů a okolo sebe ještě spoustu rodinných příslušníků a další skupiny, například izraelské studenty,“ přibližuje Menaše Kliment. Nejedná se však pouze o brněnské Židy, Židovská obec Brno má ve správě v podstatě celý Jihomoravský kraj, takže její členové pochází z různých měst. „V některých z nich dříve existovaly početné židovské komunity, ale holokaust a následně komunismus se na nich drtivě podepsal,“ vysvětluje brněnský rabín s tím, že v Mikulově a dalších městech bohatých na dochované památky však funguje poměrně rozsáhlý židovský turistický ruch.