Pohyb lidí v Brněnské metropolitní oblasti: pohled skrze mobilní data

Filip Živný3. února 2025
Nan Čáře, Brno
Nan Čáře, BrnoZdroj: Monika Hlaváčová / Pocket media
Brněnská metropolitní oblast (BMO) je živý organismus, jehož dynamiku lze pozorovat i prostřednictvím mobilních dat. Analýza zpracovaná na základě údajů ze SIM karet tří hlavních mobilních operátorů ukázala, jak se počet lidí v BMO mění v průběhu dne, týdne i ročních období.

Největší rozdíly lze na území Brna sledovat mezi pracovními dny a víkendy. Ve všední den je Brno v určitých hodinách plné života – v zimě zde ve špičkách může být až o 100 tisíc lidí více, než kolik činí oficiální počet obyvatel. Naopak o víkendech se mění na o poznání klidnější město. Odliv obyvatel do okol ních obcí či za rekreací je pak znatelný především v létě, kdy se ve městě nevyskytuje tolik osob jako během školního a pracovní ho roku.

Jak je to v okolních obcích

Okolní obce BMO nabízejí ještě pestřejší obraz. Lze je totiž rozdělit do tří skupin. Rezidenční obce – menší vesnice bez významných zaměstnavatelů – fungují zejména jako místa k pře nocování. Přes den zde počet obyvatel prudce klesá, zatímco o víkendech se vrací na obvyklé hodnoty. Naopak sekundární pracovní centra, jako Modřice nebo Komořany, přitahují davy dojíždějících do firem či nákupních středisek. Je v nich patrný nejen týdenní rytmus, ale i denní cyklus spojený s pracovní dobou nebo otevíracími hodinami. Obce poblíž turistických míst, tedy například Křtiny nebo Lažánky, jsou specifické zvýšenou návštěvností během léta. Blízkost přírodních lokalit, jako je Moravský kras nebo Brněnská přehrada, z nich činí atraktivní destinace pro odpočinek. Mobilní data tak odhalují fascinující pohled na každodenní život BMO. Ukazují, jak různorodá je naše metropolitní oblast a jak mohou moderní technologie po moci při jejím plánování a rozvoji.

Analýza je dostupná ZDE.

Víte, že…

… před 100 lety se narodil vědec Armin Delong? Český fyzik byl jedním ze zakladatelů elektronové mikroskopie v Československu. V Brně se v roce 1951 podílel na sestrojení prvního elektronového mikroskopu a přispěl i k tomu, že výroba elektronových mikroskopů začala v podniku Tesla Brno. Mezinárodního úspěchu dosáhl v roce 1958, kdy na EXPO v Bruselu získal stolní elektronový mikro skop BS 242 zlatou medaili.

Armin Delong, Ladislav Zobač, Vladimír Drahoš a Jan Speciálný.
Armin Delong, Ladislav Zobač, Vladimír Drahoš a Jan Speciálný.Zdroj: ÚPT AV ČR

Brno podporuje Czechitas

I letos Brno finančně podpoří Digitální akademii Czechitas, která pomáhá ženám získat dovednosti v oblasti IT, datové analýzy a testování. Akademie není jen o technických znalostech, ale také o kariérním poradenství a budování sebe vědomí v dynamickém světě technologií. Podpora akademie představuje pro město důležitý krok směrem k inovacím, konkurenceschopnosti a větší inkluzi na pracovním trhu.

Czechitas
CzechitasZdroj: Czechitas

Rok s Mendelem

O víkendu 8.–9. března si Brno opět připomene zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela160. výročí zveřejnění jeho principů dědičnosti. Organizace Společně, o.p.s., zahájí venkovní výstavu o Mendelově díle a snaze dostat jej na seznam UNESCO, po rekonstrukci recepce a kavárny se znovu otevře Mendelovo muzeum. Návštěvníky čekají před nášky a kostýmované prohlídky. Také Moravské zemské muzeum uspořádá pro širokou veřejnost 8. března v rámci Mendel Day komentovanou procházku Brnem po místech spojených s životem vědce. Jubilejní 10. Mendel festival proběhne 13.–20. července a propojí hudbu, vědu i MotoGP. Z Brna se oslavy přesunou na EXPO 2025 do Ósaky na Mendel Week, který představí Mendela a udržitelnost. Na podzim jsou pak plánovány Mendelovy dny Masarykovy univerzity, které se budou konat 5.–6. listopadu v Mendelově muzeu.

Mendel festival.
Mendel festival.Zdroj: Společně, o.p.s.

Převzato z časopisu KAM v Brně (2/2025).