Pozdrav Igoru Zhořovi: Inspirace pro budoucí generace

Dům umění města Brna2. dubna 2025
Igor Zhoř
Igor ZhořZdroj: archiv pořadatele
Dům umění města Brna připravil výstavu k 100. výročí narození Igora Zhoře – výrazné osobnosti brněnské kulturní a umělecké scény. Slavnostní zahájení proběhne 8. dubna v 18.00 hodin v Galerii Jaroslava Krále na Malinovského náměstí.

Cesta ke změnám ve vzdělávání

Igor Zhoř byl teoretik, kritik, kurátor a pedagog, který zásadně ovlivnil výtvarnou scénu Brna ve druhé polovině 20. století. „Jedinečným a inovativním způsobem propojoval výtvarnou výchovu se současným uměním. Do kurzů pro neprofesionální výtvarníky vnášel prvky akčního a performativního umění, které si účastníci mohli sami vyzkoušet. Předběhl tím svou dobu a otevřel cestu ke změnám ve vzdělávání v oblasti umění,“ říká kurátorka výstavy Marika Svobodová.

Igor Zhoř v akademickém prostředí

Na začátku 60. let Zhoř vytvořil koncepci školy vidění, která se stala základem didaktických výstav a kurzů. Podílel se na vzniku platformy Mladých přátel výtvarného umění při Domě umění. Ta mladým lidem otevírala dveře do světa moderního a experimentálního umění. V 70. a 80. letech mu však politická situace znemožnila veřejné působení. Do akademického prostředí se vrátil pro roce 1989 a stál u zrodu Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Napsal také několik odborných publikací – jeho metodické příručky Škola výtvarného myšlení I a II a Akční tvorba se dodnes řadí mezi klíčové materiály v oblasti výtvarné pedagogiky.

Výstava v Domě umění

Aktuální výstava v Domě umění představí Zhoře nejen jako teoretika, ale i jako člověka s živým vztahem k umělecké komunitě. Návštěvníci se tak mohou těšit na archivní materiály, umělecká díla, autorské novoročenky a texty, uvidí také jeho sbírku výtvarně pojatých krabiček od sirek a děl inspirovaných ohněm. „Nejen tyto artefakty ilustrují Zhořovu hravost, kreativitu a jeho snahu spojovat teorii s praxí,“ dodává Svobodová.

Performance a videoesej

Výstava nabídne i současné pohledy na Zhořovy myšlenky. Tereza Velíková představí autorskou videoesej na pomezí reality a fikce, zatímco performativní akce Vladimíra Havlíka zapojí přímo návštěvníky. Součástí expozice bude také malá čítárna – prostor pro odpočinek i vlastní tvůrčí aktivity. Výstava potrvá do 18. května.

Převzato z časopisu KAM v Brně (3/2025).