Prožijte lásku na divadelních prknech
1) Queer Runner (labyrint citu/ráj mysli)
Alan čelí zkouškám a testů, které mají prověřit jeho vlastní lidství. Během své cesty prožije i milostné vzplanutí. To se nápadně podobá bitvě. Kdo je Poutník, kdo Všudybud a kdo je Mámení? Hlavní postava je inspirovaná zakladatelem moderní informatiky a počítačové vědy Alanem Turingem. Mužem, který během druhé světové války navrhl a zkonstruoval elektromechanické kryptoanalytické stroje sloužící k prolomení kódů německých šifrovacích zařízení. V roce 1952 byl souzen kvůli své homosexualitě. Dva roky po rozsudku si vzal život. Tato inscenace ale není dokumentem o jeho životě.
Diváci jsou vtaženi do fantastického světa plného šifer. Láskyplný boj nutí k prolomení zažitých kódů a přetváření iluzí uměle budovaných hranic. Na inscenaci se můžete vydat 25. dubna v 19:30 do HaDivadla.
2) Paní Bovaryová
Příběh o ženě, která touží po velké lásce a životě plném vzrušení ze stránek milostných románů. Jenomže, když si vezme umírněného lékaře, tak se její sny rozplývají. Jediným zdrojem krátkého vzrušení jsou pro ni milostná vzplanutí, ale ani ta jí nenaplňují. Pořád se žene za něčím lepším. Její nespokojenost vyvrcholí tím, že zadluží celou rodinu. Ikonický příběh o touze po vášni a nenaplněných iluzích. Na inscenaci se můžete přijít podívat 23. dubna v 19 hodin do Stavovského divadla.
3) Kráska a zvíře
Inscenace vychází z posledního dokončeného díla Františka Hrubína. Inspirací mu byla indoevropská báje, ke které přidal svoje vlastní postřehy. Když zchudlý principál utrhne růži v tajemné zahradě, která patří Zvířeti, tak netuší, jaký sled událostí tím odstartuje. Zvířeti se nelíbí, že mu někdo otrhává květiny a vyhrožuje vetřelci smrtí. Nabídne ale alternativu. Prohřešek bude zapomenutý, pokud ho jedna z dcer vykoupí. Nejmladší Kráska se obětuje a na oplátku na nic čeká mnoho tajemství. Legendu o síle lásky představí režisérka Daniela Špinar.
Scéna diváky přenese do zpustlého cirkusu i tajemného sídla Zvířete. Příběh dívky, která se zamiluje do netvora, protože jí okouzlí jeho nitro, můžete prožít v Národním divadle Praha. Vyrazit na něj můžete třeba 22. března v 17 hodin.
4) Manon Lescaut
Příběh mladé románové hrdinky Manon Lescaut učaroval Vítězslavu Nezvalovi, a tak jí složil hold svojí jevištní básní. Můžete se těšit na nevěrnou, ale přitom oddanou lásku a na napínavé zvraty. Nezval vykresluje okouzlující svět a jeho křehkost. Pojďte milovat a nechat si zlomit srdce. O hudbu k inscenaci se zasloužil Karel Plíhal. Režii si vzala na starost Hana Mikolášová – Kovaříková. Nezvalovo dramatické přepracování díla Abbého Prévosta můžete navštívit v Moravském divadle Olomouc, a to 2. dubna v 19 hodin.
5) Pygmalion
Komedie o lásce, předsudcích a snobech. George Bernard Shaw se inspiroval antickou mytologií, konkrétně příběhem sochaře Pygmaliona. Prostá květinářka Líza Doolittlová a profesor fonetiky Higgins jsou hlavními postavami tohoto příběhu. Higgins se rozhodne, že z Lízy vytvoří dámu, která díky svým způsobům dokáže okouzlit nejvyšší společenské vrstvy. Nečeká ale, že celý proces promění nejenom Lízu, ale i jeho samotného.
Inscenace se ujal Michal Lang. Ten se snaží Lízu přiblížit současnému českému divákovi. Její prostý původ zosobňuje severomoravská hantýrka. Do klasické díla vkládá prvky steampunku, které se objevují v scénografii, kostýmech i rekvizitách. Zasmát se můžete třeba 23. dubna v 19 hodin v Divadle pod Palmovkou.
6) Nebezpečné známosti
Prostřednictvím sto sedmdesáti pěti dopisů rozehrávají hlavní aktéři nebezpečnou hru. Markýza de Merteuil a její mužský protějšek vikomt de Valmont tráví svoje dny tím, že si pohrávají s city svých obětí. Na scénu se dostává zhrzenost, pomsta, ale také uspokojení. Co se stane, když mistři manipulace narazí a ani oni se nemohou ubránit před přirozenou silou lásky. Síla, která má moc zachránit i ničit. Inscenace na motivy románu Choderlose de Laclose na vás bude čekat Stavovském divadle, a to třeba 2. května v 19 hodin. O režii se postaral Martin Kukučka s Lukášem Trpišovským neboli tandem SKUTR.