Srdce je oheň: soutěž inspirovaná dětskými časopisy z Terezína
Soutěž s názvem Srdce je oheň je inspirována Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu (27. leden) a jejím cílem je vytvořit jedno vydání časopisu podle vzoru těch, které vznikaly v terezínském ghettu. Soutěž je nejen připomínkou tragických osudů dětí z ghetta, ale i cestou, jak ukázat, že tvůrčí práce má stále sílu překonávat bariéry. Jejím cílem je také propojit historickou paměť s reflexí aktuálních problémů, jako jsou lidská práva, bezpečí, solidarita nebo odpovědnost.
Umění jako terapie
Soutěž navazuje na loňský úspěšný projekt „Černý Petr z Terezína,“ do kterého se zapojilo přes 130 škol z celé republiky. Letošní ročník se soustředí na tvorbu dětských časopisů vzniklých v Terezíně v době holokaustu (Vedem, Rim rim rim, Domov, Bonaco a další). „Název soutěže jsme si vypůjčili z básně Srdce od Hanuše Hachenburga, mladého básníka zavražděného v Osvětimi, jehož poezie patří k vrcholům umělecké tvorby nejen časopisu Vedem, ale celého ghetta,“ říká Barbora Dočkalová, vedoucí centra židovské kultury ŠTETL a kurátorka projektu.
Kreslení, psaní i ostatní tvůrčí aktivity fungovaly pro terezínské děti jako terapie, která jim pomáhala lépe snášet život ve skličující každodenní realitě ghetta. Dochované časopisy představují jedinečný doklad odvahy a kreativity dětí v podmínkách ghetta a mohou sloužit jako inspirace pro současné žáky. „Zapojení do soutěže je vhodnou příležitostí, jak tvůrčím způsobem reflektovat 80. výročí konce druhé světové války, které si připomeneme v roce 2025, a je také hlavním tématem nadcházejícího ročníku festivalu,“ podotýká ředitelka ŠTETL FESTu Eva Yildizová.
Zadání
Startovní čarou bude pro všechny zúčastněné představa situace, kdy se nedobrovolně ocitli v izolaci od okolního světa, internetu, sociálních sítí a technologií, a mají za úkol kolektivně vytvořit časopis sloužící k pobavení a vzdělání vrstevníků pouze s využitím vlastních znalostí, dovedností a talentu.
Soutěž není zaměřena na přesnou reprodukci původních terezínských časopisů. Jejím cílem je podnítit dnešní žáky a studenty k tvůrčímu zamyšlení nad situací dětí internovaných v Terezíně a jejími paralelami se současným světem. Válečné konflikty, teroristické útoky či přírodní katastrofy jsou tématy, která dnešní děti znovu intenzivně vnímají. Soutěž jim nabízí možnost reflektovat jejich úniky do světa fantazie a prostřednictvím soutěžního vydání časopisu se stát hlasem současné generace.
Podmínky soutěže
Soutěžní práce je třeba odevzdat v tištěné i elektronické podobě. Ty nejlepší budou prezentovány na výstavě v Institutu Paměti národa Brno v rámci čtvrtého ročníku festivalu ŠTETL FEST 2025. Vítězný časopis bude vydán a distribuován návštěvníkům festivalu.
Zahájení soutěže v Mezinárodní den památky obětí holocaustu, 27. ledna slavnostně vyhlásil rabín Židovské obce Brno Štěpán Menaše Kliment, kurátorka Barbora Dočkalová a František Tichý, zakladatel Gymnázia Přírodní škola a iniciativy Terezínská štafeta, odborník na dětskou tvorbu v Terezíně.
Uzávěrka odevzdání prací je 30. dubna 2025, výsledky budou vyhlášeny 31. května 2025.
Pro více informací a metodické pokyny k zapojení do soutěže se obracejte na info@stetl.cz
O brněnské stopě v terezínských časopisech
Článek Barbory Dočkalové o brněnské stopě v časopisech vzniklých v Terezíně v době holocaustu si můžete přečíst ZDE.