Brno vás nenechá na suchu! Kam na nealko pivo?

Kristýna Chocholáčová14. února 2025
Nealko pivní kultura v Brně
Nealko pivní kultura v BrněZdroj: David W. Černý, Reuters
S příchodem jara mnoho z nás řeší jarní detox a sním i omezení konzumace alkoholu. Zapřísáhlí pivaři, nebojte se! Brno nabízí celou plejádu nealko zrzounů. Kam na točený ležák či craftový speciál?

1. Pivní Kult

Začneme v Pivním Kultu na Grohově 17. Uctívači craftového piva vytvořili útulné prostředí pro všechny nadšence chmelového moku. Nabízí zde čepované nealko pivo – nehledě na suchost měsíce. Berou zásadně piva z řemeslných pivovarů, na čepu momentálně šťavnatá Krystus IPA od pivovaru Clock z Potštejna. Koho láká ochutnat Ježíšova jmenovce, nechť spěchá do Pivního Kultu, brzy jej vystřídá novinka Leviticus, nealko ležák, opět z pivovaru Clock.

V pivotéce nabízí okolo 12 druhů nealko piva, hlavně z Česka, Polska, ale třeba i z Estonska. Nabídku udržují neustále svěží, a tak je při každé návštěvě co koštovat. Vyzdvihli bychom české Sibeeria - Good News: Sour Ale Mango & Passion Fruit – kyseláče, které pro svoji ovocnost a lehkost vypijete jedním dechem, dále polský Funky Fluid - Free Gelato Mango sticky rice, kde se kyselost snoubí se sladkostí a italská zmrzlina s oblíbeným thajským dezertem, to vše dodává speciálu jedinečnou chuť.

2. Pivárium Brno

Následuje Pivárium na Dvořákově 3. Velice stylová a prostorná pivnice s nádechem kouzelné české hospůdky. Na čepu se střídají tři šampioni od pivovaru Nilio, prvního nealkoholického pivovaru na Slovensku: Yuzu Samuray IPA, jehož základ se zrodil v bájném Japonsku, Great Warrior APA zase spustí explozi chutí spojením chmelů Galaxy a Simcoe v kombinaci tónů manga a citronu a Zero Power Ale, světlé nealkoholické pivo, kde citrusové tóny z amerických a německých odrůd chmele dominují ve vůni i chuti. Výše zmíněnými třemi pivy jejich nabídka ale nekončí.

Dále nabízí hostům Nilio v lahvi, ať už si na něm chtějí pochutnat v Piváriu, nebo třeba doma. Celkem mohou vybírat ze šesti druhů: Great Warrior, Zero Power, Yuzu Samuray, Black Hero, White Knight a Hempy Koa.

3. na dobré cestě

Malebná zahrádka v klidné ulici plné zeleně vás naláká již z dálky, kam? No přece do pivnice na dobré cestě, Sokolská 4. V létě se jedná o naprosto luxusní spot na pár orosených osvěžováků, no a v zimě? Nenechte se zmýlit - interiér této hospůdky je stejně sympatický jako její líc. Sotva sem člověk zapadne, cítí se tu jako doma, to ostatně potvrzuje i místní slogan: „pivo - lidi - my“.

Celoročně pak mají v nabídce ve skle či plechu tyto vychlazená piva: Bakaláře, Krystuse, kyseláče od Clocka a bavorskou pšenici Weihenstephaner. Stojí za to vyzdvihnout také místní pochutiny ala tvarglové chleby, nivové koule a podobné chuťovky.

4. Craftbeer Bar & Bottle Shop Solniční

Pokud si s kámošema dáváte sraz na Čáře pod hodinama, pak je Craftbeer Bar & Bottle Shop Solniční ideálním místem pro jednoho nealko zrzouna. Tato pivnice s nepřebernou nabídkou nealko piv sídlí coby kamenem dohodil od ulice České, konkrétně na Solniční 3a. Moderní a čisté prostory v srdci Brna, momentálně čepují malinový nealko sour Nana od potštejnského pivovaru Clock.

Co se pivotéky týče, preferují piva z plechovek, pro řemeslné pivo ten nejlepší obal. Z nabídky vypíchneme Nepomucen For.Rest Nealko IPA s jehličím, Zichovec Hop Water - minerálka chmelená za studena s chmely Citra a El Dorado Sibeeria Good News - nealko sour Ale s mangem a mučenkou.

5. Ochutnávková pivnice

V roce 2013 dali dohromady všechny prachy, které šlo a otevřeli Ochutnávkovou pivnici na Lidické 10, obyčejnou palušu s neobyčejně skvělými pivy. Ochutnávková pivnice a minipivotéka láká skvěle ošetřenými a výborně načepovanými pivy z celého světa. Lednice tu praskají ve švech lahváči, včetně těch nealkoholických! Nabízí osm nealko piv v lahvích či plechovkách a to napříč celým spektrem pivních stylů: ležáky, pšeničná piva, APA či New England verze až po kyseláče a belgické tmavé Ales.

Předchůdkyně nejlepší ochutnávkové pivnice v Brně, Malt Worm, zde si přijdou na své milovníci českého pivovaru Clock a Zichovec s pivy jako citrusová Krystus IPA, ležák Leviticus zase nabídne příjemnou hořkost a chmelové aroma díky chmelení Žateckým Poloraným Červeňákem, malinový Sour Ale Nana nebo Sour Ale Nazarus s marakujou, broskvemi a mangem. V nabídce nealko piv naleznete také belgický speciál v podání Kasteel Rouge - rubínově červené řemeslné pivo s bohatou krémovou pěnou a výraznou chutí s nádechem bezového květu či nealko pšeničné pivo Weihenstephaner

6. Malt Worm

Šest let po otevření Ochutnávkové pivnice na Lidické se zrodil Malt Worm na Starobrněnské 12. Náročnější a vystajlovanější pivnice s pořádnou zahrádkou. Vychytali pár drobností navíc a posunuli svůj koncept téměř k dokonalosti. Kapacitou se jedná o největší pivnici z celého seznamu, takže se sem nebojte vydat třeba na pub crawl.

Výběr nealko zlatavého moku je opět štědrý. Na čepu se střídají tato piva z pivovaru Clock: ležák Leviticus, APA Krystus, malinový Sour Ale Nana a Sour Ale Lazarus s maracujou, mangem a broskví. Nabídka nealko lahví a plechu je totožná s nabídkou v Ochutnávkové pivnici, tedy přes ležáky a pšeničná piva, APA či New England verze až po kyseláče a belgické tmavé Ales z domoviny, ale i ze světa.

7. Stopkova Plzeňská Pivnice

Na závěr zavítáme do Stopkovy Plzeňské Pivnice na České, která se nachází v historickém centru Brna. Budova pivnice je chráněná jako kulturní památka ČR. To, že se menu skládá z naprostých perel české domácí kuchyně a že vám natočí perfektně ošetřenou Plzeň, už ví kde kdo. Věděli jste ale, že sem můžete zavítat i na nealko pivko? Na čepu tu celoročně najdete vychlazený Birell, tak šup šup dovnitř!