Umění a design: nezbytnosti veřejného prostoru
Kde se ve městě setkat s designem?
Jednoduchá odpověď je všude. Městský mobiliář, výlohy obchodů, fasády budov, výzdoba parků a náměstí – místa, kterými procházíme každý den, jsou prodchnuta designem. Do veřejného prostoru města zasahují také sochy a umělecké instalace v mnohých, často naprosto odlišných variacích – ať už se jedná o konceptuální mrak tematicky doplňující nádvoří Uměleckoprůmyslového muzea, i po letech stále kontroverzní časostroj z černé žuly na náměstí Svobody, nebo připomínky brněnských velikánů v podobě Jana Skácela shlížejícího ze Špilberku či pomníku Adolfa Loose na Janáčkově náměstí. Sochy a instalace pak získávají v prostoru města různou funkci, často odlišnou od původního záměru, stávají se orientačními body, místy setkávání, předmětem diskuzí nebo kulisou kulturních akcí.
Voda a veřejný prostor
Specifickou kategorií těchto instalací jsou kašny a vodní prvky. Těžko si dokážeme představit Zelný trh bez Parnasu, ale existují i moderní zástupci tohoto fenoménu. Centrem zrekonstruovaného Moravského náměstí se stala nově vzniklá vodní plocha připomínající jezero, která naprosto proměnila život a fungování náměstí. V době vzniku hojně diskutovaným vodním prvkem jsou také v loňském roce dokončené a odhalené kužely na Dominikánském náměstí. Útvary chrlící v létě mlhu a ochlazující tak své okolí podle autorů Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela symbolizují v nekonečné perspektivě ubíhající potrubí a stejně jako potrubí také vynáší vodní médium z podzemí na povrch.
Šperky pro budovy
Začínajícím projektem operujícím v brněnském veřejném prostoru jsou Urban Artefacts od studia MONOLIT tvořeného sochařkou Hanou Svobodovou a designérem Tomášem Vrbou. Tyto minimalistické moderní pamětní desky připomínající brněnské osobnosti, které žily nebo působily v konkrétních místech města, mají ambici naplnit Brno zajímavými zásahy do fasád jeho budov. „U každého z takových domů bychom rádi umístili artefakt, který by byl vsazen do fasády a zrcadlil osobnost, jež v něm žila nebo působila. Do chodníku před artefaktem pak vsadíme QR kód, pomocí kterého se dostanete na speciální webovou stránku, kde si přečtete celý příběh daného člověka. Je to vlastně forma edukace,“ představila Hana Svobodová rozjíždějící se projekt v rozhovoru pro listopadové vydání KAM v Brně. Práce studia MONOLIT by pak měla sloužit jako platforma pro další umělce, architekty či designéry, kteří by se do projektu chtěli zapojit a obohatit brněnský veřejný prostor designovými odkazy na pozapomenuté osobnosti z historie města.
Jak ve městě podporovat kvalitní designová řešení a bojovat proti vizuálnímu smogu?
Zatímco například u převážné části Masarykovy ulice jsme svědky boje místních obchodníků o co nejméně zapadající výlohu či vývěsní štít, existují místa demonstrující odlišný přístup. Patří k nim s citem zrekonstruované funkcionalistické výkladce na Kobližné ulici či portál na Masarykově 14 od architektonické kanceláře The Büro nebo podobně ohleduplně obnovené výkladce obchodu Flora na Jánské. Na příklady dobré praxe upozorňovat a před špatnými varovat se snaží iniciativa Naše kultivovaná města designérky Veroniky Rút, která také pořádá soutěž WINDOW POP o brněnskou výlohu roku a další osvětové akce věnující se kultivaci městského prostředí.
Městská galerie
Třináct velkoformátových realizací na prázdných stěnách brněnského Bronxu proměnilo tuto čtvrť v Městskou galerii pod širým nebem a ukázalo, jak lze efektivně provázat umění s veřejným prostorem.
Návrhy muralů obstarali umělci František Skála, Vendula Chalánková, TIMO, Milivoj Husák, Marat Danilyan, Kateřina Sidonová (vytváření jejího muralu na budově Policie ČR na ulici Příční vidíte na snímku nad tímto textem) a další, malbu samotnou měl u všech projektů na starosti výtvarný ateliér Malujeme jinak. Městská galerie vznikala od roku 2019, poslední příspěvek přibyl v loňském roce. Iniciátor projektu %%Martin Reiner%% ve spolupráci s TIC BRNO čas od času pořádá komentované prohlídky galerie, kde se dělí o zajímavosti o jejím vzniku.
Procházka po brněnských sochách
Chcete-li si udělat procházku po sochách významných brněnských osobností či objevovat výtvarná díla spojená s konkrétními prostory či městskými fenomény, neměli byste minout web Sochařské Brno.
Projekt Sochařské Brno, jehož název se inspiroval knihou Sochařské Brno 1989–2019, sdružuje informace o umění ve veřejném prostoru města Brna, realizuje sochy, pečuje o drobnou architekturu a informuje o sochařských soutěžích a projektech. Na webu, uvedeném v patičce článku, najdete přehlednou mapu s více než osmi sty sochami a objekty drobné architektury v Brně. Do tvorby mapy se můžete sami zapojit – pokud víte o objektu, který v ní není zanesen, na webu najdete kontaktní formulář na tvůrce projektu.
Brnboniéra: umění v Brně
Rozbalte si Brnboniéru a rozhlédněte se novýma očima: po celém Brně uvidíte rozesetá umělecká díla. Některá z nich vznikla ve středověku a jiná před pár měsíci. Jedna jsou tak známá, že jejich sláva překročila hranice města, o druhých jste ještě neslyšeli. Kniha autorky Silvie Šeborové je dostupná na e-shopu Dárky z Brna a ve střediscích TIC BRNO.
Přečtěte si rozhovor s autorkou knihy, Silvií Šeborovou.
Převzato z časopisu KAM v Brně (12/24).