Venuše 100 Projekt k 100. výročí nalezení Věstonické venuše
Stěžejní částí projektu je výstava, kde uvidí návštěvníci tuto sošku v originále, přičemž zvolená forma prezentace umožní, narozdíl od podobných příležitostí v posledních letech, její prohlídku ze všech stran. Návštěvníci tedy budou moci prozkoumat i její zadní část, která bývá skryta z důvodu ochrany figurky v originální krabičce. Vystaveny budou i fragmenty dalších venuší ze sbírek Moravského zemského muzea. Důležitou součástí výstavy budou i panely, které zasadí nález do období lovců mamutů, seznámí návštěvníky s historií objevu i nejnovějšími výsledky zkoumání venuše pomocí mikro-CT.
Součástí prezentace bude audiovizuální prezentace, interaktivní prvky pro děti, stejně jako možnost prozkoumat tvar venuše dotykem s využitím kvalitní kopie získané z mikro-CT snímkování. Projekt Venuše 100 bude ve veřejném prostoru rezonovat od začátku dubna 2025 a vyvrcholí ve dnech 18. 6. až 13. 7. 2025. Všechny hlavní akce se budou odehrávat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně a v přilehlém Biskupském dvoře.

Projekt Venuše 100
18. 6. 2025 v 17.00 vernisáž výstavy, v rámci níž bude slavnostně představena stříbrná mince, kterou vydává k příležitosti sta let od objevu Česká národní banka. Stříbrná mince bude poté na pokladně MZM připravena k prodeji.
20. 6. 2025 v 9.00 se výstava Venuše 100 otevře veřejnosti. K výstavě bude vydána knižní monografie o Věstonické venuši.
20. 6. 2025 od 20.30 předpremiéra filmu ČT v režii Karla Špalka o tajemstvích a výzkumu Věstonické venuše.
Program večera:
• Moderuje Vladimír Kořen
• Úvod a závěr v podobě Scénického tance baletu Národního divadla Brno se světelnou show a pravěkou hudbou Kryštofa Mařatky.
• Vystoupení hostů
• Vystoupení herců z filmu
• Předpremiéra filmu ČT v režii Karla Špalka
• následuje koncert skupiny Kumbalu na Zelném trhu
(změna programu vyhrazena)
13. 7. 2025, tj. v den, kdy byla Věstonická venuše objevena, se bude konat Den s Věstonickou venuší - bude připraven bohatý program v podobě komentovaných prohlídek, přednášek a dětských dílen. V Dietrichsteinském paláci bude zřízena mimořádná poštovní přepážka pošty Brno 2 s výročním razítkem. Ražení pamětních mincí.
Ve spolupráci se Statutárním městem Brnem byla zahájena na základních školách soutěž o nejkrásnější ztvárnění Věstonické venuše s názvem Venuše stokrát jinak, termín vyhlášení vítězů bude upřesněn.
Ve dnech 16. a 17. září 2025 proběhne v MZM mezinárodní vědecká konference zaměřená na problematiku výzkumu uměleckých předmětů se zaměřením na vyobrazení člověka.

Nad projektem přijali záštitu: předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, ministr kultury ČR Martin Baxa, hejtman JmK Jan Grolich a primátorka SmB Markéta Vaňková. Česká televize se stala hlavním mediálním partnerem projektu s celostátním pokrytím, mediálním partnerem je Český rozhlas.
Věstonická venuše
Věstonická venuše je figura z pálené hlíny o rozměrech 111 x 44 x 26 mm, rozlomená na dvě části, bez chodidel, na temeni jsou viditelné 4 široké mělké vpichy a nad levou hýždí otisk dětského prstu. Jedná se o nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě, z období lovců mamutů starší doby kamenné (paleolit – gravettien), stáří 27–29 tisíc let. Věstonická venuše byla nalezena 13. července roku 1925 v centrálním ohništi v horní části stanice v Dolních Věstonicích. Tato národní kulturní památka České republiky je uložena ve sbírce Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea pod evidenčním číslem DV 30000.