Za kuriozitami po Česku

Anna Sochorová31. března 2025
Čertovy hlavy, rarita svého druhu
Čertovy hlavy, rarita svého druhuZdroj: DASD
Připravte se na deset tipů na české kuriozity. Zajímají vás muzea, přírodní zajímavosti nebo nejstarší restaurace? Tak to jste tady správně. Inspirujte se a vydejte se s námi za poznáním.

1) Socha Krista   

Úžicích nedaleko Kralup nad Vltavou se nechali inspirovat brazilskou sochou Krista Spasitele v Riu de Janeiru. Jedná se o nejvyšší sochu Krista v Česku. I s podstavcem dosahuje 6,15 metrů, bez něj pak 4,5 metrů. Vytvořil ji malíř a sochař Martin Lepka. Ten jí modeloval z oceli a betonu přímo na místě. Sochu dokončili na podzim roku 2022 a o pár měsíců později byla zapsána do České knihy rekordů. Má také několik originálních prvků, které ji odlišují od brazilské verze. Můžete se například dotknout jeho chodidel.

2) Čertovy hlavy

Kousek od Liběchova můžete narazit na skalní skulptury. Značnou část reliéfů vytesal v polovině 19. století sochař Václav Levý. Levý se z kuchaře dopracoval na jednoho z nejvýznamnějších sochařů své doby. Jeho díla můžete vidět i v kostele sv. Karla Boromejského a v chrámu sv. Víta v Praze. Čertovy hlavy představují devět metrů vysoké skalní reliéfy. Na místo se můžete dostat, když se vydáte po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech.

Nedaleko je také známá jeskyně Klácelka. I tyto reliéfy má na svědomí Levý. Zpodobňují zvířata z bajek, trpaslíky a české hrdiny. Prostor před jeskyní se jmenuje Blaník. Vidět tu můžete například Jana Žižku nebo Prokopa Holého. V jeskyni se nacházejí i zvířecí postavy, které zpodobňují zvířecí postavy z bajky Františka Matouše Klácela.

Rarita svého druhu
Rarita svého druhuZdroj: www.klacelka.cz

 3) Rudické propadání

Jeskynní systém, který najdete v Moravském krasu je svými 12 kilometry druhým nejdelším v Česku. Najdete zde nejhlubší podzemní propast na našem území. Podzemní tok Jedovnického potoka vytváří soustavu vodopádů. Nejvyšším je ten s 35 metry, který se označuje za nejvyšší český vodopád. Rudické propadání patří mezi nejmohutnější propadání v Moravském krasu a mimo již zmíněného zde můžete navštívit i Obří dóm, který je jednou z největších jeskynních prostor.

 4) Les Prašivice

U Nalžovských hor se můžete přesunout do světa pohádek. V srdci lesa stojí umělá zřícenina hradu, kterou nechal postavit Ludvík Taafle. Celé místo je propojené nespočtem cest a stezek, takže si nemusíte dělat starosti s tím, že byste zabloudili. Lesní park s jezírkem je obklopený sochami kamenných zvířat. Můžete tu najít draka nebo želvu.

5) Hromnické Červené jezírko

Jezírko bez života, zato s neobvyklou barvou. Za červené zbarvení jsou zodpovědné sloučeniny železa. Tuto raritu najdete u Hromnice nedaleko Třemošné. Jezero jde až do hloubky 18 metrů a je vzpomínkou na těžbu břidlice. V blízkosti jezírka můžete zahlédnout i sousoší svatých. Johana, Jakuba a Krista, nechal postavit majitel dolů jako památku na zahynulé horníky. Po ukončení těžby se stěny lomu postupně sesunuly a daly vzniknout dnešnímu jezírku.

6) Údolí Chlébského potoka

Tisíce bledulí tvořící obrovské květinové koberce najdete u vesnice Chlébské na Vysočině. Každé jaro se sem vydávají stovky turistů, aby nasáli atmosféru a krásu těchto květin. Dávejte si ale pozor na všudypřítomné bahno. Cesta je totiž místy dost zrádná, a tak se hodí počítat s tím a zvolit vhodné boty. Bledule nejsou jediným druhem, který v okolí kvete. Můžete zde narazit i na plicník tmavý, pcháč potoční a mnoho dalších.

7) Muzeum samorostů Slavonice

Místo, které nemá obdoby. Na okraji města totiž najdete muzeum samorostů, jehož autorem je Karel Tůma. Svoji celoživotní zábavu přetvořil v expozici. Samorosty najdete před hájenkou, v bývalé garáži i ve stodole. Je pouze na vás a vaší fantazii, co v rozmanitých kusech dřeva uvidíte. Nachází se zde přes 600 kusů. Muzeum je sice otevřeno primárně v létě, ale pokud pana Tůmu zastihnete doma, tak se na samorosty můžete podívat v podstatě kdykoliv.

8) Sbírka seker

Konický zámek nabízí expozici zvyků a řemesel. Ukrývá se zde ale také největší sbírka seker v Česku a druhá největší sekera na světě zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů. Největší sekera má dva metry a patnáct centimetrů. Její váha byla naměřena na 310 kilo. Topůrko bylo vyrobené z jasanového kmene ze Svitav. Ve sbírce najdete více než 800 seker nejrůznějších druhů. Narazit můžete na lesnické, tesařské, řeznické, kamenické, kovářské a další.

9) Jaškovská krčma

Vydejte se najíst do nejstarší restaurace v Česku. Krčma v Horním Těrlicku byla poprvé popsána v listině o polském knížeti Vladislavovi ze 12. června 1268. Areál, ve kterém se restaurace nachází nabízí také sportovní vyžití na břehu Těrlické přehrady. V restauraci najdete repliky dobového nábytku, tradiční kuchyni a historickou atmosféru.

Stavit se můžete třeba na řízek
Stavit se můžete třeba na řízekZdroj: Pixabay.com

10) Muzeum rekordů Pelhřimov

V muzeu najdete dvě vnitřní expozice a zahradu s obřími předměty. Expozice se nacházejí v městské věži. Čeká na vás pět pater a více než 500 exponátů. Základem expozice Zlaté české ručičky je unikátní sbírka více než 90 předmětů vyrobených ze zápalek a zápalkových hlaviček. Tvoří je 571 971 sirek a 248 344 zápalkových hlaviček. Na zahradě můžete obdivovat dvoumetrový trychtýř nebo obří čajovou konvici. Za vstupné pro dospělého zaplatíte 250 korun. Děti mají vstup za 150 korun.

banner