Počátky národního divadla
Na počátku 80. let 19. století bylo v tehdy stále ještě převážně německém Brně založeno „Družstvo českého Národního divadla v Brně“ (dne 3. dubna 1881). To získalo dne 18. září 1881 povolení k provozování divadelních her ve velké dvoraně Besedního domu, pod jehož křídly již předtím působily české ochotnické divadelní spolky Později však byly zpřísněny bezpečnostní předpisy, kterým toto působiště nevyhovělo, a tak bylo uvádění her zastaveno. V roce 1883 proto družstvo zakoupilo restauraci U Marovských s tančírnou Orfeum, která stála na rohu v ústí ulice Veveří do tehdejšího Radvitova náměstí (dnešní Žerotínovo náměstí), kterou nechalo stavitelem Svobodou upravit do podoby prozatímního divadla, ve kterém začal pravidelný provoz v prosinci 1884. Slavnostní otevření bylo původně naplánováno na 29. listopad, avšak tři dny předtím došlo k menšímu požáru, který oddálil otevření na 6. prosinec. Ke slavnostní příležitosti byla uvedena hra Josefa Jiřího Kolára Magelona. Představení ve dvoraně Besedního domu byla uváděna pod hlavičkou České divadlo družstva divadelního v Brně, v divadle na Veveří pak již pod hlavičkou Národní divadlo v Brně. Prvním ředitelem divadla se stal na jednu sezónu Jan Pištěk.
Po roce 1918
Po vzniku samostatného Československa přidělilo Brno divadlu ještě budovu dosavadního německého divadla Na hradbách (dnešní Mahenovo) a další představení byla zajišťována i v Redutě. Zajímavostí je, že dne 2. dubna 1925 se z budovy dnešního Mahenova divadla uskutečnil první rozhlasový přímý přenos činoherní inscenace Československého Radiojournalu (dnes Český rozhlas Brno). V roce 1939 muselo divadlo (tehdy pod názvem Zemské divadlo v Brně) v okupovaném Brně opustit budovu Na hradbách a stáhlo se na Veveří. K jeho dalším působištím patřil sokolský Stadion, Besední dům a sál Typosu. Později se obnovila česká představení Na hradbách a v Redutě alespoň na několik dnů v měsíci. V roce 1952 byla z bezpečnostních důvodů zbourána budova na Veveří. Činohře poté sloužilo od roku 1954 Mahenovo divadlo v Lidické ulici (dříve kino Morava). Když bylo v roce 1965 otevřeno nové operní divadlo v Rooseveltově ulici (Janáčkovo divadlo), přestěhovala se činohra do budovy Na hradbách přejmenované na Mahenovo divadlo.
Po revoluci
Po listopadu 1989 se zřizovatelem divadla stal Magistrát města Brna a odloučily se od něj dříve připojené soubory Divadla na provázku a prostějovského HaDivadlo. Budova Reduty byla v roce 1993 pro havarijní stav uzavřena. Po rekonstrukci, jejímž cílem bylo skloubení historických prvků s moderním provozem divadla, byla Reduta v roce 2005 znovu otevřena. Rozsáhlá rekonstrukce čekala i Janáčkovo divadlo, uskutečnila se v letech 2017–2019. Národní divadlo Brno je dnes (kromě bohaté dramaturgie jeho tří souborů) také pořadatelem festivalů Divadelní svět Brno, Janáček Brno a Dance Brno.