Národní divadlo Brno

Brněnský divadelní fenomén spojující balet, činohru i operu. Program ve třech budovách – Mahenově divadle, Janáčkově divadle a Redutě – doplňují letní představení na Špilberku a Biskupském dvoře, Národní divadlo Brno pořádá festivaly Divadelní svět Brno, Janáček Brno a Dance Brno.

Tři soubory, tři budovy

Kde hraje opera, balet a činohra NdB?

Představujeme ikonické budovy, v nichž působí Národní divadlo a jeho tři soubory, Činohra NdB, Balet NdB a Janáčkova opera.

Kde hraje opera, balet a činohra NdB?

Divadlo Reduta

Reduta je nejstarší divadelní budovou ve střední Evropě, první zmínky o ní pochází už z roku 1608 a divadelní produkce se tu konaly pravděpodobně již od 60. let 17. století. První česky hranou operu mohli diváci v Redutě spatřit roku 1767, byl jí Zamilovaný ponocný. Operu nastudovala bádenská divadelní společnost německých herců vedená Matyášem Meningrem. V témže roce v Redutě koncertoval teprve jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart se svojí sestrou Naerl. V současné době v Redutě hraje Činohra NdB.

Mahenovo divadlo

Po požáru Reduty v roce 1870 započala stavba nové brněnské divadelní scény. Provoz Městského divadla Na hradbách, jak se dnešní Mahenovo divadlo původně jmenovalo, byl zahájen v roce 1882 uvedením Beethovenovy předehry a scénické hudby Egmont. Právě kvůli častým divadelním požárům byl v nové budově zaveden tehdy teprve tři roky starý vynález – elektrické světlo. Na Vlhké (tehdy Offermanově) ulici kvůli tomu vyrostla i malá parní elektrárna, celou elektrifikaci prováděla firma Thomase Alvy Edisona. Jiří Mahen, po němž se budova divadla dnes jmenuje, se stal jeho prvním dramaturgem po roce 1918. V Mahenově divadle působí Činohra NdB, často jsou zde také pořádány koncerty.

Janáčkovo divadlo

První návrhy na novou divadelní budovu začaly vznikat již na počátku 20. století, v letech 1910–1958 se konalo celkem deset architektonických soutěží na její podobu. Stavět se začalo v roce 1961 podle návrhu Jana Víška, Janáčkovo divadlo pak otevřelo své brány divákům 2. října 1965 operou Leoše Janáčka Příhody Lišky Bystroušky. V Janáčkově divadle dnes působí Balet NdB a Janáčkova opera.

Bonus: letní scény

Balet NdB každoročně využívá spolu s Městským divadlem Brno prostoru Biskupského dvora k letním představením pod širým nebem. Janáčkova opera pak na začátku července a na konci srpna nabízí představení na nádvoří hradu Špilberk.

Stálé a letní scény Národního divadla Brno

Představení Národního divadla Brno

Hana

Hana

so 28.12.

19:00 h. více termínů

Mahenovo divadlo

Čekání na Godota

Čekání na Godota

pá 03.01.

19:00 h. více termínů

Mahenovo divadlo

Popelka

Popelka

Pokojíček

Pokojíček

po 20.01.

19:00 h. více termínů

Divadlo Reduta

Hamlet

Hamlet

út 14.01.

10:00 h. více termínů

DERNIÉRA: Starý dobrý Nový (Oldřich)

DERNIÉRA: Starý dobrý Nový (Oldřich)

ne 17.11.

19:00 h.

Divadlo Reduta

Pohádkový Mahler

Pohádkový Mahler

čt 28.11.

19:00 h.

Janáčkovo divadlo

Sluha dvou pánů

Sluha dvou pánů

ne 29.12.

19:00 h. více termínů

Mahenovo divadlo

Noční krajina

Noční krajina

čt 02.01.

19:00 h. více termínů

Divadlo Reduta

Historie brněnského národního divadla

Od prozatimního národního divadla až do současnosti.

Prozatímní české národní divadlo v Brně vzniklo až roku 1884 v budově na rohu Radvitova (Žerotínova) náměstí a Veveří ulice. Stavba sloužila múzám až do roku 1952, pak byla stržena a na jejím místě o více než 20 let později pro potřeby stranických funkcionářů vyrostl Bílý dům.

Od prozatimního národního divadla až do současnosti.

Počátky národního divadla

Na počátku 80. let 19. století bylo v tehdy stále ještě převážně německém Brně založeno „Družstvo českého Národního divadla v Brně“ (dne 3. dubna 1881). To získalo dne 18. září 1881 povolení k provozování divadelních her ve velké dvoraně Besedního domu, pod jehož křídly již předtím působily české ochotnické divadelní spolky Později však byly zpřísněny bezpečnostní předpisy, kterým toto působiště nevyhovělo, a tak bylo uvádění her zastaveno. V roce 1883 proto družstvo zakoupilo restauraci U Marovských s tančírnou Orfeum, která stála na rohu v ústí ulice Veveří do tehdejšího Radvitova náměstí (dnešní Žerotínovo náměstí), kterou nechalo stavitelem Svobodou upravit do podoby prozatímního divadla, ve kterém začal pravidelný provoz v prosinci 1884. Slavnostní otevření bylo původně naplánováno na 29. listopad, avšak tři dny předtím došlo k menšímu požáru, který oddálil otevření na 6. prosinec. Ke slavnostní příležitosti byla uvedena hra Josefa Jiřího Kolára Magelona. Představení ve dvoraně Besedního domu byla uváděna pod hlavičkou České divadlo družstva divadelního v Brně, v divadle na Veveří pak již pod hlavičkou Národní divadlo v Brně. Prvním ředitelem divadla se stal na jednu sezónu Jan Pištěk.

Po roce 1918

Po vzniku samostatného Československa přidělilo Brno divadlu ještě budovu dosavadního německého divadla Na hradbách (dnešní Mahenovo) a další představení byla zajišťována i v Redutě. Zajímavostí je, že dne 2. dubna 1925 se z budovy dnešního Mahenova divadla uskutečnil první rozhlasový přímý přenos činoherní inscenace Československého Radiojournalu (dnes Český rozhlas Brno). V roce 1939 muselo divadlo (tehdy pod názvem Zemské divadlo v Brně) v okupovaném Brně opustit budovu Na hradbách a stáhlo se na Veveří. K jeho dalším působištím patřil sokolský Stadion, Besední dům a sál Typosu. Později se obnovila česká představení Na hradbách a v Redutě alespoň na několik dnů v měsíci. V roce 1952 byla z bezpečnostních důvodů zbourána budova na Veveří. Činohře poté sloužilo od roku 1954 Mahenovo divadlo v Lidické ulici (dříve kino Morava). Když bylo v roce 1965 otevřeno nové operní divadlo v Rooseveltově ulici (Janáčkovo divadlo), přestěhovala se činohra do budovy Na hradbách přejmenované na Mahenovo divadlo.

Po revoluci

Po listopadu 1989 se zřizovatelem divadla stal Magistrát města Brna a odloučily se od něj dříve připojené soubory Divadla na provázku a prostějovského HaDivadlo. Budova Reduty byla v roce 1993 pro havarijní stav uzavřena. Po rekonstrukci, jejímž cílem bylo skloubení historických prvků s moderním provozem divadla, byla Reduta v roce 2005 znovu otevřena. Rozsáhlá rekonstrukce čekala i Janáčkovo divadlo, uskutečnila se v letech 2017–2019. Národní divadlo Brno je dnes (kromě bohaté dramaturgie jeho tří souborů) také pořadatelem festivalů Divadelní svět Brno, Janáček Brno a Dance Brno.