Christina Smutny z Yoga Garden: Na Češích se mi líbí jejich zvědavost

Kristýna Chocholáčová18. února 2025
Christina Smutny z Yoga Garden Brno
Christina Smutny z Yoga Garden BrnoZdroj: Kristýna Chocholáčová / Pocket Media
Christina Smutny je spoluzakladatelkou Yoga Garden Brno, jógového studia, které na brněnské scéně působí již přes 5 let. Studio založili společně s obchodním partnerem Ondřejem Svorou v roce 2019 a od té doby se projekt hodně posunul. Proč je pro ni důležité budovat komunitu a jaké jsou její vize do budoucna?

Yoga Garden jste otevřeli před pěti lety, je za vámi kus práce, lekce jsou zaplněné a komunita vzkvétá, čemu připisuješ váš úspěch?

Řekla bych, že všemu dohromady. Jednak budova Yoga Garden a její interiér přitahuje spoustu lidí. V Brně chyběl prostor, který by byl vzdušný, otevřený a dostupný jednak vzdáleností - nacházíme se v srdci Brna mezi třemi univerzitami, takže k nám chodí hodně mladých lidí, což jsem chtěla. Mladí lidé mají ještě chuť něco měnit, což je důležité, protože změna je středobodem jógového učení. No a pak taky finančně - např. naše community lekce jsou za velmi příjemnou cenu a snad i nejlevnější, jaké se dají v Brně sehnat. 

Dále je to náš koncept, který je atraktivní. Snažíme se vybudovat vědomou komunitu - po lekci si můžeš posedět u šálku čaje a poklábosit s ostatními lektory a cvičícími, můžeš se zapojit do různých workshopů a přednášek, které pořádáme, zapojit se do měsíčních jóga výzev, jógových pobytů atd. Dále jsme tu vždy měli a máme lektory a zaměstnance na profesionální úrovni, kteří se hluboce zajímají nejen o jógu, ale také o pěstování naší komunity. 

Christina Smutny v krásných prostorách interiéru Yoga Garden, který navrhoval architekt Szymon Rozwalka
Christina Smutny v krásných prostorách interiéru Yoga Garden, který navrhoval architekt Szymon RozwalkaZdroj: Kristýna Chocholáčová / Pocket Media

Velice úspěšně se vám podařilo podchytit branding, popiš mi brand Yoga Garden?

Když jsme začínali v roce 2019, zeptala jsem se tehdejšího týmu, aby mi popsali, co je to „brand“. Tenkrát na mě zmateně koukali a mysleli si, že brand je logo. Nedokázali o tom ještě přemýšlet organicky, že např. každá aerolinka bude mít k zákazníkovi jiný přístup, způsob komunikace i nabídku, a to všechno je brand. To byl asi největší oříšek ve vedení zaměstnanců, investovala jsem spoustu času do toho, abychom jako tým pochopili, co je brand.

Když jsme na tom pracovali s mým obchodním partnerem Ondřejem a naším brand manažerem Flowem, odpíchli jsme se od sdílených základních hodnot. Vzhledem k naší poloze v centru pro mě bylo důležité, abychom tady fungovali progresivně. Szymon Rozwalka, architekt Yoga Garden, byl se svým návrhem velmi progresivní a dokázal na míru vytvořit studio dle mých zkušeností ze světa. My v tomto duchu chceme pokračovat a dělat pro komunitu víc, než jen odučit lekci jógy.

Snažíme se dělat pro komunitu víc, než jen odučit lekci jógy.
quotequote

Ta skutečná praxe jógy je totiž o tom žít život vědomě a ve spojení. Jak se vztahuji ke světu? Jaká mám privilegia? Jak mohou má privilegia přispívat k destrukci světa? Jak často si kupuji mobil, jógamatku či kalhoty? A kde moje kalhoty nakonec skončí? Věřím, že všechny tyto otázky jsou zásadní.

Od začátku je jedním z našich hlavních bodů životní prostředí. Snažím se v tomto duchu kultivovat diskuzi v týmu. Často tak trochu provokuji a ptám se, abych vyvolala debatu. Např. v The Guardian psali, že máme letět krátký let každé dva roky a dlouhý let každých 8 let. Nebo že se sbor švédské filharmonie rozhodl cestovat pouze vlakem. S týmem pak řešíme podobná témata a jak s nimi nakládáme v našich životech, popř. jak náš postoj změnit a proč. Každý kdo tu učí, musí mít vysoké standardy. Věřím, že lektor, který na lekci kultivuje zájem o životní prostředí, o naši planetu Zemi a lidi, se kterými ji sdílíme, vytváří prostor pro sebereflexi, růst a důvěru. 

Christina Smutny je spoluzakladatelkou Yoga Garden Brno
Christina Smutny je spoluzakladatelkou Yoga Garden BrnoZdroj: Kristýna Chocholáčová / Pocket Media

Vnímáš se jako change maker?

Ráda bych měla tak silný vliv, ale nemám. Myslím si, že jsem skvělá lektorka. Zasadím semínka zvídavosti a ukážu ti, že existuje mnoho cest. Ty sama pak sebereš odvahu vyrazit na cestu a vždy se za mnou budeš ráda vracet. Já tě pak vyšlu objevovat zase novou cestu. Nikdy jsem se v životě nevzdělávala dogmaticky, nikdy jsem nelpěla na nějaké absolutní či univerzální odpovědi na všechno. Jsem napůl Češka a napůl Řekyně žijící s Rakušanem. V životě jsem neustále cestovala a celá moje filosofie se dotýká zkoušení nových cest a změny. Nejsem ani žádný guru, nesnažím se dosáhnout nirvány a odletět z povrchu zemského. Zároveň jsem ale vždy milovala lidi, kteří tuhle svatost a klid ztělesňují. Já jsem lidská, nohama na zemi. Dělám chyby a miluju lidi.

Nejsem žádný guru, nesnažím se dosáhnout nirvány a odletět z povrchu zemského. Jsem lidská, dělám chyby a miluju lidi.
quotequote

Jak se za ty roky vyvinulo vaše směřování? 

Hrozně moc, protože přišel COVID a museli jsme zavřít. Když se situace zlepšila a opadl strach, tak lidi postupně začali zase chodit. Instagram tomu taky hodně pomohl. Během pandemie se veškeré dění přesunulo na internet. Yoga Garden je vizuálně atraktivní, takže se povědomí o nás rychle šířilo. Lidé viděli záběry našeho prostoru a řekli si: „U toho chci být.“ Opravdu intenzivně jsme pracovali na tom, abychom nalákali lidi zpět do studia, přestože jsme tenkrát měli bohatou nabídku online lekcí. Povedlo se a byl to náš velký úspěch. 

Co se týče konceptu, naše nabídka nejde do extrémů, je tak nějak uprostřed, stejně jako Brno, které si drží takový status quo. Jsou různá vyhraněnější města Evropy, ale Brno považuji za zlatý střed. Vybrala jsem si stejnou cestu – nechtěla jsem, abychom byli moc ezoteričtí nebo třeba moc hard core. Yoga Garden se snaží být dostupná a inkluzivní. No a jak víš, nemáme tu zrcadla a lektor necvičí sestavu zároveň s cvičícími. Chtěla jsem totiž, aby lektor vnímal, jak se těla v místnosti pohybují. Řeč je jeden komunikační nástroj, pohyb další. Když se snažíš někoho naučit meditovat, tak to poslední, co mu pomůže, je koukat se, jak u toho vypadáš. To nemá nic společného s tím, co můžeš reálně ve svém těle prožít.

Ásana polovičního trojúhelníku
Ásana polovičního trojúhelníkuZdroj: Kristýna Chocholáčová / Pocket Media

Jmenuj 3 hlavní věci, které ses díky provozu Yoga Garden naučila? 

Zaprvé vedení, naučila jsem se být manažerkou. Pak jsem se naučila být sebejistá ve svém záměru, říct si o to, co chci. A jako poslední bych zmínila hodnotu spolupráce.

Je něco, co tě v tvém podnikání překvapilo? 

Ve světě jógy mě vždy překvapí, když lidé nespolupracují. Toxická podoba ega se projevuje všude, i v jógové komunitě. Někdy vnímám, že přístup lidí v tomto byznyse se ukáže být víc narcisistní, nežli upřímný.

Všimla jsem si, že si tu všichni tykají. Na jakém přístupu k návštěvníkům si zakládáte? 

Původní popud pocházel z angličtiny. Při vykání mi někdy přišlo, že mezi lidmi vzniká jakýsi odstup, zato při tykání z člověka opadne maska. Jen tento malý krok umožňuje lidem přiblížit se jeden druhému a smazat jakékoliv rozdíly. Když sem přijdeš, odložíš si kabát, necháš mobil ve skříňce a prostě cvičíš. Je jedno, jestli jsi číšník, prezidentka nebo CEO, právě teď se tu společně potíme na jóga matce a na ničem jiném nesejde.

Pro co si návštěvníci do Yoga Garden chodí? 

Všichni pro něco jiného. Někdo sem přijde načerpat klid, někdo přijde kvůli komunitě lidí, která je familiární, ve které se cítí dobře. Někteří si tu našli opravdu dobré přátele a čerpají u nás prostor k osobnímu růstu. 

A proč právě k vám oproti ostatním studiím?

Já si myslím, že lidé chodí do všech brněnských studií. Jedna věc, kterou miluju na Češích, je jejich zvědavost. Čech se nespokojí s první službou, na kterou narazí, ne. Čech vyzkouší několik možností a pak se teprve rozhodne. A pokud si třeba koupí permanentku na 10 vstupů, tak ji odcvičí. Češi nejsou vůbec líní. 

Tým Yoga Garden se zaměřuje také na aktivity mimo jógamatku. Upletli si vlastní deky a vyrobili bolstery.
Tým Yoga Garden se zaměřuje také na aktivity mimo jógamatku. Upletli si vlastní deky a vyrobili bolstery.Zdroj: Kristýna Chocholáčová / Pocket Media
Jedna věc, kterou miluju na Češích, je jejich zvědavost. Čech se nespokojí s první službou, na kterou narazí.
quotequote

No a když už se rozhodnou pro nás, myslím, že jdou taky za nějakým standardem kvality lekcí. Naše lekce mají určitý signature, který všichni lektoři dodržují. Poznámka pod čarou, ale jako byznys musíme také reagovat na vývoj trhu a od té doby, co jsme zavedli kartu Multisport, se návštěvnost ještě navýšila.

Je nějaký konkrétní feedback, který tě nabíjí? 

Spoustu lidí si zde najde klid a cítí se doma. Jeden z našich hlavních cílů bylo, aby se Yoga Garden stala druhým domovem lidí, což se děje a je to krásné.

Krom jógových lekcí organizuješ také jógové pobyty v Řecku a Rakousku, v čem jsou jedinečné a proč se na ně přihlásit? 

Oba retreaty jsou na překrásných místech v přírodě. Krom jógy mě v životě velice ovlivnila chůze, což je také jedna z nejhezčích věcí na Česku, že je celé pěšky přístupné - něco, co není vůbec normální v jiných zemích. Mám chůzi spojenou s meditací, pokud kráčíš dost dlouho, tak se dostaneš do rytmu, ve kterém z tebe opadne mnoho věcí. Takže na pobytech kladu na chůzi či plavání stejný důraz, jako na jógovou praxi. Pobyty jsou velmi aktivní, někdy začínáme v 5:30 ráno a končíme ve 12 večer. Snažím se pobyty vést tak, abychom trávili co nejvíce času venku, protože v běžném městském životě se příliš zavíráme do „krabic“. Vím, že se někteří bojí na moje retreaty přihlásit, protože je to i o velkém nasazení a práci.

Krom jógy mě v životě velice ovlivnila chůze, což je také jedna z nejhezčích věcí na Česku, že je celé pěšky přístupné - něco, co není vůbec normální v jiných zemích.
quotequote

Fontanella v Rakousku je pro mě možná jedno z nejhezčích míst na světě, seš v Rakousku, ale koukáš na švýcarské Alpy. Region není přelidněný, a tak si zde můžeš vyjít na výšlap bez toho, aniž bys neustále narážela na turisty nebo tě někdo rušil. V Řecku si zase zaplaveš, klidně i 5 kilometrů. Určitě si můžeš zaplatit jízdu lodí, ale já vždy říkám: „Come on, kdy budeš znova v téhle nádherné panenské přírodě?“ Jezdíme na konci září, kdy je pořád horko, ale ne tropy, takže se to dá zvládnout. Skupina je do deseti lidí, aby se každému dostalo péče a pozornosti. Samozřejmostí je vynikající vegetariánská kuchyně a dechberoucí výhledy.

Můžeš mi říct víc o vašem projektu Urban Garden? 

Když seš učitel v Yoga Garden, tak jsi trénovaný dělat věci mimo jógamatku. Např. jsme si ručně upletli naše krásné barevné deky pod vedením lektorky Mirky. Vyrobili jsme i naše bolstery. A předešlá lektorka Klára zase vzala novopečené maminky do Lužánek, kde spolu cvičily. Během Corony jsme pořádali procházky. Všechny podobné aktivity jsou u nás zdarma a většinou narazíte na úplně jiné lidi než v sále. 

Takže původní vize pro Urban Garden byla, abychom v Yoga Garden měli vlastní zahradu, kde si budeme pěstovat jahody a další plodiny, ze kterých budeme vyrábět domácí produkty. Pak jsem si ale uvědomila, že si projekt nemůžu vzít pod svá křídla. Mám malého syna, vedu studio a ještě jeden projekt, takže už jsem teď maximálně vytížená. Navíc teď s rodinou žijeme ve Vídni, takže bych se o zahradu ani nemohla fyzicky starat. Řekla jsem si, že mohu nabídnout vedení, ale ta praktická část je na komunitě. Ozvali se mi lidé, kteří k nám ani nechodí cvičit, ale mají zájem se o zahradu starat. Její potenciál je otevřený a záleží zcela na vizi skupiny, která se jí ujme. Momentálně ji hledáme, což není v Brně vůbec snadné.

Jaké jsou vaše vize do budoucna ?

Je nasnadě si říct, že do toho půjdem znovu, že vznikne druhá Yoga Garden třeba v Praze nebo ve Vídni. Vím ale, že za tím už nebudu stát já. Jedna z dalších věcí, které jsem se v podnikaní naučila, je vědět, kdy už toho mám na bedrech příliš a je třeba zúžit můj fokus. Jak jsem již zmínila, jsem máma a na to se chci plně zaměřit. 

Takže nejbližší projekt do budoucna je Yoga Garden Teacher Training, na kterém teď intenzivně pracujeme a představíme pravděpodobně v průběhu příštího roku. Částečně se bude cvičit ve studiu a částečně doma. Training bude trvat 500h, což je v Česku něco ojedinělého. Zároveň mě to přivede z pozice manažerky zpět do pozice lektorky, a to je něco, na co se moc těším a co cítím, že potřebuju. 

Ráda bych řekla, že až umřu, pojede to tu dál. Yoga Garden se stane samostatnou institucí.
quotequote

Když se na to podívám plošně, tak můžu říct, že Yoga Garden jakožto instituce každým dnem vzkvétá, za což vděčím veškeré naší práci, svému týmu a mému obchodnímu partnerovi Ondřejovi, který je od začátku investorem projektu. Ráda bych řekla, že až umřu, pojede to tu dál. Yoga Garden se stane samostatnou institucí.