Martin a Veronika z Hrany Stolu: máme více než 250 deskovek, zabaví se i nehráči

Filip Živný20. března 2025
Veronika z Hrany Stolu
Veronika z Hrany StoluZdroj: FB: Hrana stolu
Nový deskoherní pub Hrana Stolu najdete na Úvoze 8 – unikátní prostor nabízí přes dvě stovky her, čepovanou kamenici i signature popcorn. Povídali jsme si s jeho majiteli Martinem a Veronikou.

Jak vznikl nápad na deskoherní pub?

M: Z mé strany to začalo určitě láskou ke hrám. Vždycky jsem k nim tíhnul, navíc poslední tři roky jsem pracoval jako game designér mobilních her v brněnských studiích MADFINGER Games a Nox Games. Pár deskoherních pubů v Brně je, ale měl jsem pocit, že na trhu je ještě místo. Z Verčiny strany to pak bylo spíše o gastru.

V: Loni na jaře jsem si začala v hlavě vytvářet koncept bistra, které by se mi líbilo, ale neměla jsem úplně odvahu začít jej sama uskutečňovat. Pak se ale naskytl prostor dnešní Hrany Stolu a řekli jsme si, že to zkusíme spolu a zkombinujeme gastro a deskovky.

M: Šlo to celkem rychle. V červenci jsme zjistili, že je místo volné, 1. srpna už jsme měli klíče. S kamarádkou architektkou jsme vymysleli, jak prostor pojmout, s dalšími lidmi jsme vymysleli grafický design, meníčko, webovky a tak dále.

Hospůdka Hrana stolu kombinuje gastro a deskovky
Hospůdka Hrana stolu kombinuje gastro a deskovkyZdroj: FB: Hrana stolu

Jaká jsou specifika zdejšího prostoru?

V: Hlavním specifikem je určitě rozložení celého prostoru. Mimo jiné máme takový malý salonek, úzkou místnůstku oddělenou závěsem – když si sem někdo přijde zahrát Dračí doupě, může se trochu separovat a mít soukromí. Případně si tam udělat třeba i nějakou oslavu.

M: Dalším specifikem jsou určitě stoly a osvětlení. Stoly dělané na míru – buď menší 1 × 1,4 m pro 4–5 hráčů, nebo větší 2 × 1 m, na tom už si zahrajete jakoukoli deskovku, která existuje. Je tu 40–50 světel, které vytváří komfort ke hraní. Jednu stěnu pubu zabírají regály s hrami – v budoucnu jich bude více, měsíčně nám přibývá v průměru deset až patnáct nových her. Na počátku naší sbírky však stálo asi padesát vlastních her. Momentálně jsme asi na 250 kusech i s rozšířeními.

Kupujete je nebo vám i třeba lidé občas nějakou hru věnují?

M: Získáváme je třemi způsoby. Buď nám hru opravdu někdo přinese, za což jsme hrozně vděční, pak máme spolupráce s českými vydavatelstvími, díky nimž máme hry levnější, nebo sháníme starší kusy po různých bazarech.

Jak to u vás funguje – bývá plno, je potřeba rezervace?

V: Je to den ode dne a období od období. V zimě jsme měli mnohem více rezervací, teď na jaře a v létě si ale lidé mnohem více užívají, že mohou být venku. Ale zároveň když se trochu ochladí nebo třeba prší, máme také plno. V červnu jsme spustili zahrádku, kde je možnost jen tak posedět a dát si něco dobrého nebo si k tomu můžete vzít i deskovku a hrát venku.

M: Kdokoli může určitě přijít z ulice i bez rezervace, otevřeno máme od pondělí do soboty. Ale rezervace je bezpečnější, s tím, že si můžete zarezervovat i hru, my vám ji dáme na stůl a máte to pojištěné. Po dohrání ji pak hosté dají na odkládací polici a my už si pak hry sami rozřadíme do jedenácti sekcí podle jejich zaměření – vědomostní, party hry atd.

Takže u vás najdeme hodně různých žánrů.

M: Určitě, hry máme rozřazené do jedenácti sekcí. Jsou to party, blafovací, vědomostní, hry pro dva, rodinné, karetní, kooperativní, ekonomické, s kontrolou území, dobrodružné a budovatelské.

Je ve vaší sbírce nějaký vyložený unikát, který hráči jinde těžko najdou?

V: Infarkt! To je party hra, o které nám už více lidí řeklo, že je mega husté, že ji máme. Vyšla před mnoha lety a nedá se moc sehnat. Spočívá v tom, že hrajete za postavy, které chodí do práce a žijí svůj život, a buď umřou na cholesterol, nebo infarkt a podobně. Vyhrává ten, kdo přežije poslední.

M: Z dalších specialit u nás najdete třeba Dominations nebo World of Warcraft včetně různých rozšíření. To je velmi náročná hra, člověk ji hraje třeba deset hodin.

Jak to v tom případě děláte se zavíračkou?

V: Máme otevřeno do jedenácti, ale většinou dáme ještě půlhodinku navíc, aby lidé mohli dohrát. Nejsme moc striktní.

Najdou si tu něco snadného i lidé, kteří nejsou v deskovkách zběhlí?

M: Nehráči ať se určitě nebojí přijít, máme mnoho jednoduchých titulů, kde si pravidla přečtou za chviličku. Pokud tu není moc lidí, rádi hru vysvětlíme. Nebo ať přijdou klidně jen na pivko, je v pohodě když sem přijdete posedět a nebudete hrát.

Pojďme se pobavit o vaší nabídce, co dobrého si u vás k deskovkám dáme?

V: Děláme domácí limonády od Sirupárny z Olomouce (pomeranč s rakytníkem, malinovou, bezovou, sezonně teď okurkovou). V teplejším počasí frčí i espresso tonic nebo ledová káva. Na čepu máme Kamenickou 11, cider od Prageru a kofolu, plus pár speciálů či plzničku v lednici. Taky děláme klasické koktejly jako mojito nebo gin tonic. Pak tu najdete pálenky od Antona Kaapla z jižních Čech, čaje od Sonnentoru. Zkrátka, snažíme se využívat tuzemské a ideálně lokální produkty.

Děláte i nějaké jídlo?

V: Máme popcorn s různými příchutěmi, nejoblíbenější je asi čedar a slanina se sýrem, pak chilli & limetka, ta jde moc dobře k pivu. A v rámci větších jídel zapékaný chleba s kimchi od Dimchi Brno a čedarem. Děláme nakládaný hermelín, různé sendviče… Plánujeme nabídku posunout dál, nově jsme přidali vafle na sladko a do budoucna se mohou hosté těšit na další novinky.

Převzato z časopisu Food&Drink Brno