Tomáš Liška a Slávek Hrstka z připravované Cvičebny: Trenér musí být do jisté míry psycholog

Kristýna Chocholáčová5. února 2025
Zakladatelé Cvičebny, zleva Slávek Hrstka a Tomáš Liška
Zakladatelé Cvičebny, zleva Slávek Hrstka a Tomáš LiškaZdroj: Kristýna Chocholáčová / Pocket Media
Trenér nemá být jenom podavač činek a do fitka se má člověk těšit. Povídali jsme si se zakladateli úspěšného fitness centra BFIT.CZ na Veveří, Tomášem Liškou a Slávkem Hrstkou. S narůstající klientelou se rozhodli rozšířit působiště, v Baťově domě na České tak vyroste nová Cvičebna, která se vymyká mantinelům klasického fitness centra.

Máte za sebou značné zkušenosti z podnikání v oblasti fitness, provozujete fitness centrum BFIT.CZ na Veveří. Má váš současný projekt na BFIT navazovat?

S: Navazovat určitě má. Interně projektu říkáme BFIT 2.0. Chceme zachovat koncept současného BFITu, který máme vyzkoušený, že funguje. Hlavní důvody pro nový prostor jsou jednak navýšení kapacity, jednak reprezentativnější prostory a možnost nabízet klientům další služby.

Podle čeho jste zvolili název provozovny?

T: Opouštíme název BFIT.CZ, pod kterým zůstaneme pouze jako provozovatel. Náš nový projekt se bude jmenovat Cvičebna. Chtěli jsme český název, ze kterého jasně plyne, co děláme, tedy cvičení a pohyb. Zároveň jsme hledali něco unikátního, BFITů je na trhu víc, ale Cvičebna je jen jedna.

Přibližte mi koncept Cvičebny, v čem je jedinečný?

T: Když vznikal BFIT, tak jsem po práci pracoval jako trenér ve veřejném fitness centru a všímal si jedné věci, a sice že lidi, kteří by do fitka potřebovali nejvíc chodit, tak nikdy nejdou. Posilovna jim přišla jako jakési umělé cvičení, přitom posilovna je simulátor kdysi přirozeného pohybu, který dnes často nemáme. Často jsem také zaznamenal, že tito lidé nechtějí do fitka kvůli pocitům studu. Nechtějí si připadat nepatřičně vedle svalnatých kulturistů, kteří si v zrcadle prohlíží bicepsy. 

Takže jsme přemýšleli, jak navrhnout koncept tak, aby lidi chodili cvičit rádi. Začali jsme malou skupinkou lidí - když chodíte opakovaně s tou samou skupinou, tak už se nemusíte stydět. Vždy je přítomen trenér a každý klient má sestavený trénink, takže ví, co má dělat. Součástí je také jídelníček na míru. Prostory jsou malé a příjemné, člověk nemusí procházet žádným labyrintem. Začlo nám to fungovat, měli jsme úspěch a poměrně rychle jsme se zaplnili. Poté jsme začali přemýšlet o rozšíření, a to se dostáváme k současné Cvičebně.

Nová Cvičebna vznikne v Baťově domě na České
Nová Cvičebna vznikne v Baťově domě na ČeskéZdroj: Kristýna Chocholáčová / Pocket Media
Začalo nám to fungovat, měli jsme úspěch a poměrně rychle jsme se zaplnili. Poté jsme začali přemýšlet o rozšíření, a to se dostáváme k současné Cvičebně.
quotequote

S: Ještě k tomu konceptu, chodíval jsem cvičit do různých posiloven a s různými trenéry a když jsem se seznámil s Tomášem, tak jsem si po cvičení s ním uvědomil, jaký je rozdíl mezi trenérem a trenérem, který není vidět na první pohled. A tím chci zdůraznit, jak důležití jsou u nás trenéři, na kterých to celé stojí. Všichni jsou proškoleni a dodržují zásady, které se snažíme klientům předat. Chceme, aby naši trenéři šli dál a nejenže vysvětlili klientům co a jak mají dělat, ale hlavně proč to mají dělat, popř. co se stane, když to tak dělat nebudou.

T: Hlídat nuance pohybu, vnímat vlastní tělo, věnovat pozornost celému tomu procesu. Jde nám o to, abyste z naší Cvičebny odcházeli s pocitem, že jste cvičili důkladně a správně. K nám si klienti nechodí pouze zacvičit, jdete k nám s nějakým cílem - velmi často se jedná o modifikaci postavy, někdo má zase zdravotní problémy apod. Na začátku proběhne vstupní schůzka, kde nám to řeknete a my se na to s Vámi zaměříme. Společně směřujeme ke konkrétnímu cíli.

Nová Cvičebna se bude nacházet v horních patrech Baťova domu.
Nová Cvičebna se bude nacházet v horních patrech Baťova domu.Zdroj: Hrdina Pavlík

Na jakém přístupu ke klientům stavíte?

T: Naši trenéři umí odhadnout, jaká forma komunikace by měla probíhat při tréninku s klientem. Chceme, aby byl celý průběh tréninku pro klienty příjemný a pozitivní, sestavený klientovi na míru podle jeho konkrétního cíle.

S: Trenér musí být do jisté míry i psycholog. Snažíme se vybírat trenéry, kteří pochopí jednotlivé klienty a vycítí, jaký přístup potřebují. Navíc když k nám klienti chodí v malé skupince, potkávají pořád ty stejné trenéry a vybuduje se mezi nimi úzký vztah. Nechceme mít trenéry na pár měsíců, ale na dlouhou dobu.

T: Další důležitou složkou našeho servisu je vstupní prohlídka u fyzioterapeuta a jídelníček na míru, který se nepodobá klasickým dietám, ale je sestaven tak, aby měl klient větší svobodu v konzumaci. Reálně pak dostanete jídlo rozdělené do šesti kategorií a např. k snídani vám řekneme, abyste snědli jednu porci z obilovin, jednu porci z tuků a jednu porci z ovoce. Ale už je jedno, jestli si vyberete jablko nebo hrušku, oves nebo celozrnný chleba. Jsme připraveni i na vegetariány a v bílkovinné složce vždy nabízíme vegetariánské možnosti. Tzn., že je celý jídelníček hodně tvárný, učí vás jak má vypadat struktura jídla během dne, abyste už do budoucna žádný jídelníček nepotřebovali.

Trenér musí být do jisté míry i psycholog. Snažíme se vybírat trenéry, kteří pochopí jednotlivé klienty a vycítí, jaký přístup potřebují.
quotequote

Zmínil jste, že součástí vašich služeb je i spolupráce s fyzioterapeutem, co může klient očekávat?

S: Během vstupní prohlídky s fyzioterapeutem se nejprve zjistí představy a cíle klienta. Pobavíme se o tom, jaký má klient životní styl, zkontrolujeme detailně klientův fyzický stav, případné zdravotní omezení, disbalance a další detaily. Až na základě tohoto je klientovi sestaven odpovídající cvičební postup.

Na jakou klientelu cílíte? 

T: Jsme tu pro všechny lidi, kteří mají nějaký cíl a chtějí ho dosáhnout a udržet. Ať se jedná o změnu postavy, zdravotní aspekty, kondice, kvalitu života či dlouhověkost - máme i velice vitální klienty v seniorním věku, takže pro každého. Na druhou stranu nebudeme pro profesionální sportovce, kteří potřebují za každou cenu podávat maximální výkon. Já osobně rozděluji sport a pohyb. Sport je pro mě disciplína, kde mi jde o výkon a soupeření. A pohyb je pro mě o tom, že ho vykonávám dlouhodobě a mám z něj nějaké benefity.

S: Pro lidi, kteří jsou zvyklí se hýbat, je v Brně posiloven desítky. Ale pro lidi, kteří hledají něco navíc, např. aby byl trenér člověk, se kterým si popovídají, aby to celé mělo dlouhodobý smysl a aby měli soukromí či cvičili v krásných prostorách, tak toho pro ně v Brně moc není. My jsme tu pro kohokoliv, ale těmto lidem nabízíme přidanou hodnotu, která jinde není.

Připravovaná Cvičebna nabídne designové prostory z přírodních materiálů
Připravovaná Cvičebna nabídne designové prostory z přírodních materiálůZdroj: Hrdina Pavlík

Takže byste řekli, že k vám chodí klientela napříč profesemi?

T: Úplně napříč.

S: Přes doktory a právníky až po studenty, seniory a maminky na mateřské.

Jak jste přišli na to, že Cvičebnu otevřete zrovna v Baťově domě na České?

T: Hledali jsme prostory hrozně dlouho, myšlenky na BFIT 2.0 jsou staré už 11 let, ale prostory zkrátka nebyly. Věděli jsme, že nemůžeme jít někam za Brno, protože by k nám lidi nejezdili. Naopak jsme potřebovali něco poblíž stávající pobočky, protože máme stabilní klientelu. 

S: Ano, na základě našeho typu klientely potřebujeme být v centru. Najít však v centru něco, co je finančně dostupné nájmem a zároveň by mělo nějakého ducha, bylo strašně složité. No a Baťa nám sedí vším, má perfektní lokalitu, historii i ducha.

T: Budova Baťova domu je nádherná. Navíc naše cvičení není trendy cvičení ve smyslu, že bychom se hned vrhali do těch nejnovějších fitness trendů. Naopak jsme v přístupu k pohybu trochu konzervativnější, líbí se nám Sokol a ta První republika k tomu taky trochu tíhne. 

S: Název Cvičebna to taky reflektuje a sám Baťa měl podobné hodnoty ve smyslu dělat něco kvalitního, trvalého a funkčního.

V připravované Cvičebně na vás čekají vzdušné a krásné prostory pod taktovkou studia Hrdina Pavlík.
V připravované Cvičebně na vás čekají vzdušné a krásné prostory pod taktovkou studia Hrdina Pavlík.Zdroj: Hrdina Pavlík
Najít však v centru něco, co je finančně dostupné nájmem a zároveň by mělo nějakého ducha, bylo strašně složité. No a Baťa nám sedí vším, má perfektní lokalitu, historii i ducha.
quotequote

Cvičebna bude ve dvou horních patrech Baťova domu, kde dřív pamatujeme prodejnu obuvi. Jakými hlavními změnami interiér prochází?

T: Velkými! Celá budova je dělaná jako skladová konstrukce a v 90. letech prošla docela zásadními zásahy, takže tam byly různé sádrokartonové složky. My jsme většinu odstranili a nahradili dřevem, kovem, sklem a dalšími kvalitními materiály. Dřív, když jste vešli dovnitř, tak nebyly vůbec vidět pohledy ven, jelikož v 90. letech vznikly v těch nejkrásnějších místech u oken skladovací prostory. Nyní je prostor otevřený, vzdušný a příjemný, s výhledy na ulici Českou a do vnitrobloku.

S: Když jsme do nového prostoru nastoupili, čekali nás komplet holé zdi a původní konstrukce. Poté jsme začali řešit, jak to udělat, abychom zachovali původní materiály, aby to nerozbilo ducha budovy a bylo v souladu s již zmíněnými Baťovskými zásadami. Např. ve vstupním patře cvičebny zůstaly odhalené stropy na surový beton.

Prostory vám navrhuje velmi známé brněnské studio Hrdina Pavlík, proč jste si vybrali právě je? 

S: Zaprvé jsme chtěli někoho, kdo má zkušenost s podobnými prostory. Když jsme viděli portfolio studia Hrdina Pavlík, které má na kontě mnoho krásných brněnských prostor, moc jsme si přáli, aby spolupráce vyšla. Dále jsme si je vybrali, protože jsou to naši klienti - obecně s námi spolupracuje mnoho našich klientů a u výběru architektonické kanceláře to bylo dvakrát tak důležité. Znají náš provoz a chápou, jak se má cítit zákazník na vlastní kůži, nemuseli jsme jim nic vysvětlovat. Zároveň cvičební prostory nikdy nedělali, což je lákalo a domluvili jsme se.

Viděli jsme portfolio studia Hrdina Pavlík, které má na kontě mnoho krásných brněnských prostor a moc jsme si přáli, aby spolupráce vyšla.
quotequote
Vizualizace vstupních prostor Cvičebny
Vizualizace vstupních prostor CvičebnyZdroj: Hrdina Pavlík

Jaké hlavní materiály jste zvolili? 

T: Krom již zmíněného stojí za to dodat, že architekt trval na celoplošné vstupní dřevěné podlaze, která byla ve výsledku velice nákladná. My jsme ale rádi, že jsme do toho nakonec šli. Při vstupu vás bude vítat krásná dubová podlaha, která dodává místu specifický pocit.

S: S tou podlahou jsme ze začátku trošku bojovali, protože věřím, že existují levnější alternativy, které by na první pohled nešly rozpoznat (časem určitě ano). My jsme se ale ve finále rozhodli, že do toho půjdeme, aby to fakt za něco stálo a mělo to smysl na 10+ let. Nejenže náš koncept, klientela a trenéři jsou unikátní, ale i náš prostor bude unikátní, taková posilovna v Brně zkrátka není.

Nejenže náš koncept, klientela a trenéři jsou unikátní, ale i náš prostor bude unikátní, taková posilovna v Brně zkrátka není.
quotequote

Jaká bude kapacita Cvičebny? 

S: Zmiňoval jsem, že jsme se chtěli posunout, protože už nám nestačí současné prostory. Zároveň ale nechceme kapacitu Cvičebny nějak zásadně zvětšovat, pořád je pro nás důležité zachovat duch, který je. To znamená cvičení v malých skupinkách s trenérem a je to v podstatě téměř individuální cvičení. V tuto chvíli budeme otevírat dvě cvičební zóny a během dvou až tří let plánujeme otevřít ještě třetí. 

Řekněte mi o plánovaném cowork prostoru v rámci Cvičebny 

T: Přemýšleli jsme, jak nabídnout ještě větší komfort klientům. Stává se, že se klienti omluví z tréninku z důvodu vysoké pracovní vytíženosti. Rozhodli jsme se pro ně tedy vytvořit prostor, kde mohou po tréninku pobýt a dodělat práci, kterou nestihli během cvičení, popř. si dát kafe a popovídat si s ostatními cvičícími. Prozatimní pracovní název je cowork, který není úplně výstižný, do budoucna dáme prostoru český název.

S: Hraje tam roli ještě další věc, naši klienti jsou zajímaví lidé, kteří mají unikátní profese a naráz jim vzniká možnost se navzájem propojovat, čili jakýsi organický networking.

Jaká je vaše vize do budoucna? 

T: Dobře si uvědomujeme rozmach umělé inteligence, která bude zasahovat i náš obor. Dokážeme si představit, že do budoucna budou existovat různí AI fitness asistenti. Takže profese trenéra může být podobně ohrožená jako v jiných profesích. U nás to ale nebude jen o přítomnosti trenéra, ale o tom, že budete součástí komunity, součástí krásných prostor, kde jsou fajn lidi a trenéři, kde je vám dobře a máte z celého zážitku radost. A to je něco, co vám AI nedá.

Slávek Hrstka a Tomáš Liška

Zakladatelé úspěšného fitness centra BFIT.CZ na Veveří. Nyní rozrůstají své působiště a letos otevřou v Baťově domě na České Cvičebnu, designovou posilovnu pro lidi, které neoslovují klasická fitka.