Tour de Kniha: Co čtou Brňáci?
Lenka
Lenka byla první čtenářka, kterou jsme potkali. Narazili jsme na ni u pojízdné kavárny Kofi Kofi na Kobližné ulici. Spěchala zrovna k zubaři, přesto nám však věnovala 10 minut ze svého času. Připravuje se na lékařskou atestaci a sdílela s námi, co právě čte.
Můžete nám říct, co čtete?
Terapie Afázie od Zsolta Cséfalvay.
Proč právě tato kniha?
Tím, že se připravuji na atestaci, tak teď objevuji hlavně knihy o logopedii. Problematika afatiků mě velmi zajímá, jsou to lidé, kteří prodělali nějakou mozkovou příhodu, nejčastěji třeba po mrtvičce. Poté mají problém např. s vyjadřováním nebo s pochopením slov. A logoped je tam od toho, aby pomohl najít funkční komunikaci. Jsem asi tak v polovině knihy.
Věra
S paní Věrou jsme se potkali před Knihovnou Jiřího Mahena. Čekala zrovna na kamarádku, se kterou si knihy po přečtení půjčují a debatují o nich. Brzy ji čeká také výlet do Petrkova, rodného města protagonisty z knihy, kterou právě čte.
Co právě čtete?
Kdo chodí tmami od Aleše Palána, Daniela Reynka, and Jiřího Reynka
Proč jste si vybrala právě tuto knihu?
Moc se mi líbí spisovatel a básník Bohuslav Reynek a teď máme naplánovanou cestu do Petrkova, kde žil a z místa vzniklo muzeum, tak chci před cestou získat co nejvíce informací.
O čem kniha je?
Dva bratři, Daniel a Jiří, vykládají o svém otci Bohuslavu Reynkovi a o své matce, Suzanne Renaud, která byla Francouzska a taktéž básnířka. Bohuslav byl úžasná osobnost, byl zároveň básník, grafik a překladatel. Spolu s rodinou prožili krásný život, i když jim režim nepřál. Bohuslav Reynek zemřel v roce 1964 a jeho synové roce 2014. Po revoluci se jeho tvorba konečně proslavila. Díky knize jsem se dozvěděla vše o jeho životě a tvorbě a už se moc těším do petrkovského muzea. Tak si zpříjemňuji čas v důchodu.
Máme naplánovanou cestu do Petrkova, kde protagonista žil, tak chci před cestou získat co nejvíce informací.
Ingrid
Se čtenářkou Ingrid jsme se potkali taktéž před Knihovnou Jiřího Mahena. Právě odcházela s čerstvě vypůjčenou knihou a sdílela s námi, že čte nejčastěji knihy romantického žánru a detektivky. Ptali jsme se jí, podle čeho si knihy vybírá?
Co právě čtete?
Pojízdné knihkupectví šťastných konců od Rebeccy Raisin.
Proč jste si vybrala právě tuto knihu?
Knihy si vybírám především intuitivně, přečtu si, o čem kniha je a na základě toho se rozhodnu.
O čem je příběh?
Je to romantická knížka, první, kterou od autorky čtu. Je o ženě, která přišla o manžela a pořídila si karavan. Ani nečekala, že se jí v životě ještě stane něco pěkného a stalo se.
Jiří
S Jiřím jsme se potkali na náměstí Svobody. Prozradil nám, že právě čte knihu o známém českém léčiteli, na jejímž základě byl natočen film s jedním z předních českých herců, Ivanem Trojanem.
Co právě čtete?
Paměti přírodního léčitele od Jana Mikoláška
Proč jste si vybral právě tuto knihu?
Ke knize jsem se dostal díky filmu Šarlatán, v hlavní roli s Ivanem Trojanem.
O čem kniha je?
Kniha je o jeho životě, a to už od útlého věku. Pročetl jsem se na stránku, kde popisuje, jak se dostal k léčitelství (nebo spíš k bylinkaření). Od dětství jsem byl vedený k tomu sbírat bylinky, takže k tématu mám blízko. Knihu bych doporučil komukoliv, kdo má zájem o alternativní léčitelství.
Od dětství jsem byl vedený k tomu sbírat bylinky, takže k tématu mám blízko.
Šimon
Na Šimona jsme narazili na Kobližné ulici, když se zrovna s přáteli procházel centrem. Přestože velmi spěchal, věnoval nám ochotně pár minut ze svého dne. Povídali jsme si o knížce, jenž se dotýká tématu identity středoevropanů a také rasismu. Jak si k němu kniha našla cestu?
Co právě čtete?
Čtu knížku, která se v angličtině jmenuje White But Not Quite od Ivana Kalmara, kanadského antropologa a sociologa, který má kořeny ve střední Evropě.
O čem kniha pojednává?
Tahle kniha je o středoevropské identitě a rasismu středoevropanů, ale taky o rasismu vůči středoevropanům. Podle Kalmara nejsme jako středoevropani součástní centra ani periferie a jsme spíš někde na okraji centra, takže jsme na jednu stranu terčem rasismu a předsudků ze strany západoevropanů, ale současně zase svoje předsudky projektujeme na lidi, kteří jsou na východ od nás. A tohle je nějaká jeho teze o tom, co utváří středoevropskou identitu a co utváří náš rasismus. Český překlad je Bílý, ale ne tak docela, což je doslovný překlad, který trochu postrádá humor originálu.
Jak jste knihu objevil?
Na základě doporučení, vždy je zajímavé číst o vlastní zemi od autora, který tu nežije. Knihu několik mých kamárádů četlo, jeden z nich mi poslal ofocený obsah a když jsem viděl, jak jsou pojmenované kapitoly, nalákalo mě to natolik, že jsem si koupil celou knížku.
David
S Davidem jsme se střetli na náměstí Svobody, pár kroků od známého fastfoodu. Podílel se s námi o knihu od čínského autora, do jejíchž stránek se v tyto dny ponořil. Co čte David?
Jakou knihu právě čtete?
Čtu knížku Parte od čínského autora Čou Chao-chuej.
O čem kniha je?
Je to detektivka o skupině vyšetřovatelů, kteří se snaží dopadnout pachatele, který je vychytralý a provokuje je. Za mě má kniha dobrý spád, hodina mi celkem rychle utekla a dokázal jsem se do ní ponořit.
Veronika
Veronika pracuje v oáze všech náročných čtenářů i estetických duší, knihkupectví Book Therapy. O místní nabídce má široký přehled, její knižní vyprávění se tak poslouchá úplně samo. Sdílela s námi mrazivou novinku od mladého severského autora.
Jakou právě teď čtete knihu?
Když nám bylo míň od Olivera Lovrenski, mladého norského autora, jedná se o norský bestseller.
O čem kniha je?
Jazyk, kterým píše, je velice specifický a vychází z rapové kultury a zároveň ze současného jazyka mladé populace, takže se v knize hodně pracuje s anglicismy a zkratkami. Tím, že se jedná víceméně o muslimskou minoritu na okraji Osla, se do jazyka prolínají ještě různé arabské výrazy. Výsledný jazyk je potom takový brutální punk. Je to o partě přátel, taková ta náhradní rodina, kterou si vyberou lidi bez zázemí. Víceméně jde o smažky a drogové dealery, takže vlastně dost drsné téma.
Kdybyste na knihu chtěla nalákat, proč si ji přečíst?
Právě kvůli tomu jazyku. Formální stránka knihy je fascinující a rozhodně je to něco, co by si měli přečíst mladí lidé, protože jim to bude blízké do určité míry, právě tím hovorovým jazykem a zároveň je to klidně i pro generaci jejich rodičů, protože náhle zahlídnete svět, který si neumíte představit.
Výsledný jazyk je potom takový brutální punk.
Klára
Kláru jsme potkali v knihkupectví Book Therapy, když s maminkou objevovaly místní sortiment. Velice vstřícně se s námi podělila o knížku, kterou právě čte a proč má ráda spisovatelku Sally Rooney.
Co právě čtete?
Intermezzo od Sally Rooney
O čem kniha je?
Je to příběh dvou bratrů, kterým zemřel otec, a o tom, jak se s danou situací vyrovnávají. Od spisovatelky jsem četla všechny knihy, celkem napsala čtyři.
Co byste na knize vyzdvihla?
Kniha je výborně napsaná, má dvě dějové linky, které zachycují životy a rozmýšlení každého bratra zvlášť a ukazuje rozdíl mezi tím, jak každý z nich vnímá různé situace odlišně. Autorka popisuje sled myšlenek v jejich hlavě. Někdy se člověk těžko orientuje, co je rozhovor s jinými lidmi a co je niterní monolog postavy, který je vždy perfektně zachycený.
Dominika
Dominiku jsme potkali na Zelném trhu u Božského kopečku, kde obsluhovala brněnské milovníky zmrzliny. Přišla chvíle klidu a s ní i naše šance – zeptali jsme se jí, co čte, když zrovna nepracuje.
Co čtete za knihu?
Jmenuje se Nahý oběd od Williama Sewarda Burroughse
O čem je příběh?
Je to příběh o drogově závislém muži ve středním věku, který popisuje svou životní cestu, jsou to takové zápisky. Na knihu jsem narazila na základě doporučení od kamaráda.
Kdybyste měla knihu někomu doporučit, co byste vyzdvihla?
Je hodně autentická. A vlastně ještě nevím, jestli bych ji doporučila dál, jak jsem říkala, jsem teprve na začátku a kniha je dost surová, což sem nečekala, takže ještě nevím, jestli se mi líbí.
Anna
S Annou jsme se potkali v Knihkupectví a galerii Světlo, kterým nás spolu s malou dcerkou ochotně provedla. Jako čerstvá maminka se s námi podělila o to, která četba je pro ni v tomto období inspirativní.
Co čtete za knihu?
Máma není služka, máma je dáma od Marka Hermana
O čem kniha pojednává?
Je to kniha o fungování rodiny a vztazích v rodině a vzhledem k tomu, že mám malé dítě, je pro mě kniha velmi aktuální. Člověk si přečte spoustu inspirace k tomu, jak věci mít anebo nemít. Krom toho, že je pro mě téma aktuální, je kniha velice vtipně napsaná. A narazila jsem na ni tady v knihkupectví Galerie Světlo, když jsem si prohlížela nabídku.
Komu byste ji doporučila?
Knihu vnímám jako velmi užitečnou právě pro mladé rodiče nebo pro rodiny, které řeší, jak si nastavit fungování vztahů a výchovy. Je tam spousta praktických tipů a zároveň je to čtivé a emotivní. Není to suchá příručka.
Knihu bych doporučila mladým rodinám, které řeší, jak si nastavit fungování vztahů a výchovy.
Petr
Petr je majitelem AB antikvariátu na Kounicově ulici. Krom toho, že nám ukazoval staré fotografie Brna, se také rozmluvil o knize z místní nabídky, kterou by vřele doporučil.
Jakou knihu byste doporučil?
Doporučil bych knihu Stará láska, kterou napsal americký autor židovského původu, jmenuje se Isaac Baschevis Singer.
O čem kniha je?
Jedná se o povídky z židovského prostředí z Haliče. Autor se narodil v židovské rodině v Haliči v době, kdy tam byla chasická komunita, taková určitá židovská sekta by se dalo říct. Oni žili hodně odděleně od místního prostředí. Podle jeho vyprávění byla jeho babička výborná vypravěčka, její příběhy si z velké části zapamatoval a psal skvělé povídky, dostal za to v jednaosmdesátém Nobelovu cenu za literaturu. Většinu povídek přeložil Antonín Přidal.
Proč si knihu přečíst?
Doporučil bych všechnu autorovu tvorbu. Hluboká psychologie postav a dokonale napsané a úžasně vykreslené prostředí, které dnes už neexistuje, protože celé původní prostředí Haliče zaniklo druhou světovou válkou a vyvražděním židů.
Zuzana
Zuzanu jsme potkali v kouzelném a barevném knihkupectví pro děti Dlouhá punčocha na Jiráskově ulici. Provázela nás knižní nabídkou sluncem zalitých polic pro malé knihomoly.
Jakou knihu byste doporučila?
Doporučila bych čerstvou novinku a vůbec poprvé vydanou knížku v češtině Kámen z nebe od kanadského autora Jona Klassena.
O čem kniha je?
Je to obrázková knížka s malým množstvím textu. To ale neznamená, že je to kniha pouze pro děti předškolního věku. Příběh je mnohovrstevnatý, takže v něm mohou něco objevit i starší čtenáři a třeba i dospělí. Kniha je velice vtipná se špetkou černého humoru, je to o kameni a vlastně takový kameňák. Děj není až tak akční, ale v tip je v tom, jak se postavy přesouvají z místa na místo a jak zásadní je, že se někdo ocitne v pravý čas na pravém místě, protože jinak by mohl třeba přijít o život.
Kniha je velice vtipná se špetkou černého humoru, je to o kameni a vlastně takový kameňák.
Proč si knihu přečíst?
Kniha má výborné ilustrace a celkově je pěkně vypravená, vázaná z kvalitního papíru. Vždy hledíme na knihu jako celek, tedy nejen obsahově, ale také hmatově, jak je příjemná do rukou čtenáře. Dále kvůli krásným ilustracím a již zmíněnému humoru.
Březen – měsíc čtenářů
Knihomolové mají svůj měsíc – březen patří knihám a čtenářům! V rámci oslav vědomostí si pro vás knihovny a další instituce připravily nespočet akcí, kde můžete načerpat nové znalosti. Veškeré informace na vás čekají v novém článku, který se tématu věnuje.