JazzFestBrno aktuálně:
Historie
Jak šel čas s JazzFestem

JazzFestBrno vstupuje na scénu
Festival JazzFestBrno založili v roce 2002 tři studenti Janáčkovy akademie múzických umění – Vlastimil Trllo, Vilém Spilka a Jakub Rejlek. Jejich cílem bylo vytvořit platformu pro jazzovou hudbu v Brně a obohatit kulturní scénu města. První ročník odstartoval koncertem americké zpěvačky a pianistky Dianne Schuur, která si diváky získala už úvodní skladbou. Třídenní program nabídl vystoupení Petera Lipy, Janusze Muniaka, Luboše Andršta či Miriam Bayle a položil základ tradici jamsessions místních hudebníků s festivalovými hosty. Formát dvojkoncertů s následnými jamsessions se stal charakteristickým rysem festivalu. První ročník přilákal přes tisíc návštěvníků.
Během následujících tří let se festival prodloužil o několik dní, počet zúčastněných zemí se zvýšil s důrazem na středoevropský prostor, festival dokonce představil vlastní kapelu JazzFest Superband, kterou prémioval v legendárním brněnském klubu Fléda a v neposlední řadě se dále se rozšířil o vzdělávací aktivity. Z účinkujících stojí za to vypíchnout jména jako Joe Zawinul, John Abercrombie či Dave Liebman.
V novém odění
Mimořádně vyvedený design festivalového grafika Skákaly v r. 2006 oblékl festivalovou vizuální identitu do nového hávu – s ním přišly i nové nápady a neustále stoupající koncentrace světových hvězdných jmen, z nichž bychom vypíchli devítinásobného držitele ceny Grammy a „slunce latinskoamerické hudby“ Eddieho Palmieri se svými Afro-Caribbean All Stars, který v Brně vystoupil v rok poté. Festival dále pokračoval s hudebními workshopy, např. basistickým workshopem, vedeným Victorem Baileym na Janáčkově akademii múzických umění.
Expanze festivalu
Netrvalo dlouho a navzdory celospolečenské finanční krizi se festival v roce 2008 rozšiřuje na celých 11 dní. Krom toho také zahájil sérii „Ruský jazz“ ve spolupráci s projektem Ruská kultura v ČR. Historicky prvním interpretem se stal nejpopulárnější ruský jazzman, famózní saxofonista, lídr a promotér Igor Butman.
Od roku 2009 se konání festivalu rozšířilo na více míst. Pestrému osmému ročníku opět dominovaly skvělé americké kapely v čele s kvartetem zpěvačky Karrin Allyson, jež společně s Petrem Lipou potěšila posluchače v nabitém Bobycentru. Allyson vystoupila v ČR vůbec poprvé a fanoušky svého sonorního vokálu rozhodně nezklamala. Bubenický workshop na Janáčkově akademii múzických umění vedl Lenny White. V mezinárodních projektech zazářil americký saxofonista Chris Cheek, švédský kytarista Ulf Wakenius či trumpetista Alex Sipiagin v rámci druhého pokračování „Ruské série“.
V roce 2010 na festival již podruhé zavítal nejvlivnější jazzový kytarista současnosti, Kurt Rosenwinkel, tentokrát s kapelou Standards Trio. Historicky první vlastní sólový koncert odehrál varhaník Ondřej Pivec, dnes držitel ceny Grammy natrvalo usazený v New York City.
JazzFestBrno před a po Bobbym McFerrinovi
Jubilejní desátý ročník překonává očekávání především neuvěřitelnou návštěvností. Hlavní gratulant, hlasový čaroděj Bobby McFerrin, vyprodal hned dvakrát sportovní halu Vodova. Jeho vystoupení bylo bez nadsázky kulturním zážitkem roku 2011 nejen v městě Brně. Potlesk ve stoje si ve zcela zaplněném Městském divadle Brno vysloužila temperamentní zpěvačka Carla Cook. Desátý ročník se pro JazzFest stal historickým milníkem a potvrdil jeho výsadní postavení mezi jazzovými festivaly v ČR.

Jazzman & Gregory Porter v Brně
Festival JazzFestBrno osvěžil svou prezentaci magazínem Jazzman, který nahrazuje tradiční katalogy čtivým obsahem – kromě informací o kapelách přináší i rozhovory, tematické články a ankety. Jedenáctý ročník byl posledním s kompaktním formátem po sobě jdoucích koncertů.
Rok 2014 se nesmazatelně zapsal do paměti fanoušků díky vystoupení Gregoryho Portera, o které byl tak velký zájem, že se muselo přesunout ze Sono Centra do Bobby Centra.
Po šestnácti letech se festival poprvé konal v největším tradičním koncertním prostoru Brna – DRFG Areně. Tento milník zajistila Diana Krall, která zde v rámci podzimního koncertu představila album Turn Up The Quiet.
JazzFestBrno v době pandemie
Pandemie tvrdě zasáhla kulturní scénu a ze dne na den zastavila veškeré hromadné akce. Malým zázrakem tak bylo vystoupení Avishai Cohen Tria v roce 2020, které si v Bobycentru užila téměř tisícovka diváků. Festival zároveň hledal nové cesty k publiku a spustil projekt JazzFestBrno on Screen – sérii video koncertů natočených ve spolupráci s Českou televizí.
Navzdory zákazu živé kultury viděly festivalové koncerty v první polovině roku viděly festivalové koncerty desetitisíce diváků prostřednictvím televizních obrazovek. V červnu 2021 se živá hudba konečně vrátila a festival to oslavil akcí JazzFestBrno pod širákem. Některé koncerty se musely přesouvat, jiné se podařilo zorganizovat na poslední chvíli – například Gregory Porter, který jubilejní 20. ročník zakončil velkolepým koncertem v kostele sv. Jakuba.

Festival současnosti
Další roky byly ve znamení návratu k plnohodnotnému programu po pandemických omezeních, s důrazem na rozmanitost a kvalitu. V roce 2022 festival představil mimo jiné vystoupení americké zpěvačky Cécile McLorin Salvant, kterou doprovázel pianista a držitel Grammy Sullivan Fortner. Vystoupila taktéž americká fúzní jazzová skupina Snarky Puppy či anglický zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Jacob Collier. V týmtéž roce se konal první ročník Slavností synkop, na nichž se během jediného večera na třech pódiích v Divadle Husa na provázku představily ty nejzajímavější jazzové projekty z domácí a slovenské scény.
Od roku 2023 JazzFestBrno navrátil jazzovou hudbu do koncertních sálů i klubů a nabyl tak opětovnou stabilitu po pandemii. Festival jakoby se znovuzrodil ještě v mohutnější síle, když 30 koncertů rozličných interpretů napříč žánry navštívilo v průběhu celého roku přes 12 000 lidí. Z velkých jmen vypíchneme Dianu Krall, Jaggu Jazist či trumpetistu Chrise Bottiho.
Letos se můžete těšit na držitele Grammy i kultovní jména. Více se dozvíte v dalším článku na našem Inspiromatu nebo na webu festivalu.
Kam na JazzFestBrno

Důležitým měřítkem pro výběr kapel je kreativita, schopnost improvizovat, a tudíž vytvořit novou hudbu přímo na pódiu.
Story
Nadílka JazzFestBrno 2025
Od začátku února do května nabídne festival JazzFestBrno celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd i vystoupení s klubovou atmosférou z řady Club Life ve stylovém prostředí Cabaretu des Péchés.

Držitelé Grammy a kultovní jména
Do Brna přijede díky JazzFestuBrno držitelka pěti Grammy zpěvačka Dianne Reeves, jedna z nejrespektovanějších osobností orchestrálního jazzu a držitelka devíti Grammy Maria Schneider s big bandem Oslo Jazz Ensemble, hvězdy jazzového piana a držitelé Grammy Kris Davis a Sullivan Fortner, hypnotické britské trio Mammal Hands kombinující jazz a elektroniku, italský virtuózní kytarista Matteo Mancuso spojující jazz, rock a funk i jedna z nejkultovnějších osobností současné jazzové scény, americký saxofonista Kamasi Washington. „Kamasi Washington běžně hrává nejen na jazzových festivalech, ale i na obřích letních akcích jako Primavera Sound, Glastonbury nebo Coachella. Spolupracuje pravidelně s rappery Snoop Doggem, Kendrickem Lamarem nebo producentem Flying Lotus,“ zdůrazňuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.
Zahraniční i domácí hvězdy
Jeden z padesáti největších bubeníků všech dob Jojo Mayer přiveze unikátní projekt ME/MACHINE – improvizační duet mezi strojem a člověkem. Mayer vytvořil vlastní hráčskou techniku, jež spojuje jazz, drum & bass a jungle. Nebudou chybět také izraelský inovátor jazzového kontrabasu Adam Ben Ezra, kytarista a přes třicet let Stingův tvůrčí souputník Dominic Miller nebo brilantní kontrabasista Joe Sanders a avantgardní saxofonista James Brandon Lewis se svými formacemi. Na Mezinárodní den jazzu 30. dubna oslaví v Cabaretu des Péchés 85. narozeniny kytarista Milan Kašuba, který patří k nejstarším stále aktivním českým muzikantům a bez nějž je brněnská jazzová scéna nepředstavitelná.
„Jazz v dobrých rukou“
Kanaďanka Kris Davis, která vystoupí se svým triem v Cabaretu des Péchés, patří ve své generaci k nejzářivějším hvězdám jazzového piana. „Letošní dramaturgie přináší náš obvyklý jazzový mix, do kterého můžete přidat jakoukoliv stylovou esenci, aniž byste změnili jeho podstatu,“ vysvětluje Vilém Spilka a dodává: „Mám radost, že se nám i téměř po čtvrtstoletí stále daří do Česka vedle legend přivážet nové neokoukané tváře. Ukazuje to, že jazz je živý žánr v dobrých rukou nastupující generace.“