Program
Historie
Historie festivalu Meeting Brno sahá do roku 2015

Meeting Brno je multižánrový festival, který vytváří prostor pro otevřený dialog a setkávání. Otevírá důležitá společenská témata, narovnává historické křivdy a přispívá k porozumění mezi různými komunitami. Propojuje příběhy lidí s historickými událostmi, nabízí inspirativní setkání, nové úhly pohledu a prostor pro sdílení.
Vznikl z iniciativy Rok smíření, kdy město Brno v roce 2015 vyjádřilo lítost nad krutým vyhnáním německojazyčného obyvatelstva po Druhé světové válce. V témže roce se uskutečnila i první Pouť smíření, která je od té doby nedílnou součástí festivalu. Meeting Brno je dnes respektovanou platformou česko-německého dialogu, za což byl oceněn Zlatou medailí za zásluhy Sudetoněmeckým krajanským sdružením.
Významným milníkem v historii festivalu bylo v roce 2017 setkání více než stovky potomků židovských rodin Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni. Pro mnohé z nich to byl první okamžik, kdy se ve městě svých předků cítili vítáni.
V roce 2023 při výročí rozdělení Československa festival hostil debatu prezidenta České republiky Petra Pavla a prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové. Uskutečnila se v zahradách vil Tugendhat a Löw-Beer, kde bylo v roce 1992 rozdělení Československa dojednáno. Místo rozdělení se tak proměnilo v prostor pro přátelství.

Má i člověk, který svými rozhodnutími zabil tolik lidí, právo na důstojnost?
Story
Meeting Brno 2025: Cena (s)míru
Letošní téma festivalu se zaměří na Cenu (s)míru – odvahu překonávat předsudky, hledání usmíření a jednotu v rozmanitosti. Během deseti dnů nabídne pestrý multižánrový program, který propojí historickou reflexi s aktuálními otázkami i mezilidskými a osobními tématy.

Desátým ročníkem festivalu Meeting Brno se snažíme odpovědět na otázku (s)míru – tématu, které je dnes naléhavější než kdy dřív. Inspirujeme se historickými událostmi, jež formovaly naši společnost, a zároveň reflektujeme výzvy současného světa. Letos si připomínáme 80 let od konce Druhé světové války – konfliktu, jehož dědictví stále ovlivňuje naši přítomnost. Zároveň ale žijeme v době, kdy mír už dávno není samozřejmostí. Válka znovu otřásá Evropou, konflikty zasahují i další části světa.
Co nás historie naučila o ceně (s)míru? Jak se vypořádat s následky válek, které stále ovlivňují naši společnost? Co jsme ochotni udělat pro budoucnost, ve které bude mír skutečnou hodnotou, nejen přáním? A jak je to vlastně s cenou (s)míru v každém z nás?– Jak prohlásil Daniel Herman, bývalý ministr kultury ČR:
Meeting Brno pokládám za velmi důležitý kámen v mozaice kultury připomínání.
Festival bude zaháje ve čtvrtek 29. května, a to diskusí v Uměleckoprůmyslové muzeu Moravská galerie. Hrdě a odvážně zní slova ukrajinské nositelky Nobelovy ceny za mír:
Mír nenastane, když napadená země složí zbraně.
O míru v časech války budou diskutovat právnička Oleksandra Matvijčuk a poradce prezidenta ČR Petr Kolář. Jakou má mír cenu, co znamená lidská důstojnost a je vůbec možné vyjednávat s agresorem?
Programové střípky
Na každý den vám představíme jednu událost, kterou jsme v redakci vybrali. Kompletní program Meeting Brno 2025 najdete na webu festivalu.
Den u jednoho stolu, 30. května
Na Mendlově náměstí, odkud byli v květnových dnech před 80 lety vyháněni německojazyční Brňané, se potkáme všichni u jednoho stolu. Brňané současní i ti, kteří tu mají své kořeny. Budeme mít možnost naslouchat jeden druhému, prohlubovat vzájemné vztahy a navzájem se hostit dobrým jídlem i svou přítomností.
Pouť smíření, 31. května
Tradiční Pouť smíření letos proběhně v sobotu 31. května. Pouť se každoročně koná jako připomínka brněnského pochodu smrti z května 1945, kdy bylo na 20 000 lidí německé národnosti vyhnáno z Brna směrem k rakouským hranicím. Tato pěší pouť vede od roku 2015 symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně (přibližně 32 km) a symbolizuje cestu, kterou tehdy lidé museli projít – dnes ovšem v duchu smíření, vzpomínky a úcty k obětem. Do Pohořelic je zajištěna autobusová doprava.
Jak hledat cestu, 1. června
Diskuse o tom, zda a jak dnes ženy ve víře „stíhají Boží navigaci“. Setkají se představitelky různých náboženských tradic – benediktinka Francesca Šimuniová, husitské farářky Martina Viktorie Kopecká a Sandra Silná a novinářka Fatima Rahimi. Moderuje historik a teolog Ivan Foletti.

(S)mír smrti navzdory, 2. června
Dva otcové – Izraelec Rami Elhanan a Palestinec Bassam Aramin – přišli v blízkovýchodním konfliktu o své dcery. O tom, jak navzdory obrovské ztrátě dokázali proměnit svůj hluboký smutek v aktivní úsilí o mír a pokojné soužití ve Svaté zemi, budou vyprávět v diskuzi moderované prezidentkou festivalu Meeting Brno Martinou Viktorií Kopeckou a jeho viceprezidentem Davidem Mackem.

Moravský Manchester, 3. června
Pojďte se s námi projít po místech spojených s lidmi, jejichž osud se nesmazatelně zapsal do dějin města Brna. Brno jako metropole textilního průmyslu, se svými německými a židovskými podnikateli, vzkvétalo do první poloviny 20. století a pomalu upadalo v turbulencích nejprve 2. světové války a pak komunistické diktatury. Kteří lidé ho stvořili? Provázet bude Martin Koplík.

Přes naše prahy, 4. června
Představa sousedů o sobě navzájem se neutváří jen na základě zkušeností, ale také na základě předsudků. To samozřejmě platí i pro vztah Čechů a Němců. V dokumentárním filmu Přes naše prahy prozkoumávají obraz tohoto vztahu žáci ze školy Karla Rehbeina v Hanau, studenti z Americké akademie v Brně a jejich učitelé Markus Harzer a Pavel Novák a také další pamětníci a akademici z obou zemí. Jako východisko jim slouží četba Vyhnání Gerty Schnirch Kateřiny Tučkové.
Brněnský proces, 5. června
Premiéra site-specific inscenace o poválečné spravedlnosti a morálních dilematech. Diváci se ocitnou přímo v soudní síni Krajského soudu, kde budou svědky rekonstrukce skutečného procesu z roku 1945. Režie: Břetislav Rychlík, scénář: Markéta Špetíková.
Duše vojáků, 6. června
Až čtvrtina ukrajinské populace se podle odhadů WHO potýká s psychickými obtížemi od úzkostí po závažnější traumata. Vojáci jsou obzvlášť zranitelní, čelí silnému stresu i odloučením od svých rodin. O tom, jak vojáci pracují s vlastní psychikou a kdo jim v těžkých chvílích může pomoci, bude hovořit vojenský kaplan chrudimských výsadkářů Milan Novotný.
V míru s tím, co je, 8. června
Praktický workshop se Šárkou Weberovou, terapeutkou a zakladatelkou Institutu pro léčení a prevenci traumatu, nás provede cestou k vnitřnímu smíření. Skrze přijetí skutečnosti, emocí a vztahů se učíme být v míru s tím, co je – právě tady a teď.
Meeting Brno
Festival Meeting Brno je festival otevřeného dialogu a porozumění. Vytváří prostor pro sdílení příběhů, hledání společných cest a překonávání hranic. Více informací a kompletní program sledujte na oficiálních stránkách festivalu a sociálních sítích.
Kam na Meeting Brno
Pozvánka
Pozvánka prezidentky festivalu

Vážení a milí čtenáři,
festival Meeting Brno letos slaví desáté výročí. Když jsme uvažovali o tématu Cena (s)míru, nenapadlo nás, co všechno se okolo nás může odehrát, a jak podstatné je nepodlehnout pocitu, že (s)mír je záležitostí mocných, že nás, jednotlivců, se vlastně netýká a že naši osobní odpovědnost můžeme rozmělnit tím, že se ukryjeme do davu. Přijměte prosím naše pozvání k zamyšlení nad tím, co (s)mír znamená, jaký smysl má naslouchat příběhům a svědectvím lidí, co se můžeme naučit a v čem můžeme být sami vzorem. Co jsme ochotni jako jednotlivci a jako společnost obětovat, aby bylo (s)míru dosaženo?
Mír zdaleka není jen absencí konfliktů. Je to stav vnitřní rovnováhy, která má specifické kvality. Jednou z nich je porozumění. Spravedlivý mír je nutně vystaven a vybudován na pravdivém základu, ale zahrnuje také rozměr soucitu a respektu k lidské důstojnosti. V situaci, ve které se svět a jeho společnost ocitá, už se nedá zkratkovitě pohlížet na rozdělení „my“ a „oni“, v mnohém jsme spojeni, v mnohém jsme zranitelní, byť nejsme cílem, na který se míří.
Přeji nám všem, aby festival obohatil naše uvažování, ale také nás vedl k činům, které budou odrazem opravdového míru a spravedlnosti v našich životech.
Těšíme se na vaši účast a společně strávené chvíle.
S úctou,
Martina Viktorie Kopecká
Prezidentka festivalu Meeting Brno