Příběh brněnské vilové výstavby
Brněnské vily ve staletích
Od počátků v historizujících slozích přes ikonické prvorepublikové vily až ke stavbách posledních desetiletí.
Jak to začalo
Příběh brněnských vil se začal psát spolu s asanací opevnění a rozšiřováním města. „Architektura brněnských vil se zhruba od poloviny 19. století výrazně nelišila od soudobých evropských slohů,“ říká Veronika Jičínská, koordinátorka projektu Brněnský architektonický manuál Domu umění města Brna. Zjednodušeně řečeno zde tedy najdeme kvalitní příklady staveb v historizujících slozích, v duchu secese, kubismu i další projevy meziválečné moderny a poválečné postmoderny. Snad nikdo nemůže zpochybňovat výjimečnost vily Tugendhat Ludwiga Miese van der Rohe, která je jako jediná česká památka moderní architektury zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. „Ale ocenění a návštěvu si určitě zaslouží i další tři vily tzv. brněnského kvarteta, vila Löw-Beer, Jurkovičova vila a vila Stiassni,“ hodnotí Jičínská. Všechny zmíněné objekty jsou přístupné veřejnosti a spravované muzejními institucemi.
Významná období brněnské vilové výstavby
Zatímco nejvíce obdivované jsou v současné době funkcionalistické vily z meziválečného období, za zásadní lze vnímat také období druhé poloviny 19. století, kdy probíhala vůbec první vlna rozsáhlé výstavby vilových kolonií v Černých Polích, Pisárkách a dnešní Masarykově čtvrti. „Více pozornosti by si zasloužily i vily počátku 20. století – zřejmě nejvýznamnější z nich je Reissigova vila vídeňského architekta Leopolda Bauera,“ přibližuje Jičínská. Pokud se chcete dozvědět více (nejen) o vilách tohoto období, navštivte web projektu BAM nebo si pořiďte jeho tištěnou publikaci.
Od nejstarší vily k ještě starším?
Nejstarší vilou v první brněnské vilové kolonii v Černých Polích je vila Karla Kaisera od stavitele Josefa Arnolda, který navrhl i o dva roky mladší Giskrovu vilu, již neexistující Adamčikovu vilu nebo vlastní Arnoldovu vilu. Honosné domy vyšších tříd společnosti však v Brně existovaly i před tímto datem, za příklad může sloužit vila, jež si nechal v polovině 19. století zbudovat brněnský starosta Christian d'Elvert. Dům na Veslařské 234 stojí dodnes, avšak výrazně přestavěný prezidentem Spolku moravských tiskařů Rudolfem Rohrerem, jehož rodina ji zakoupila na přelomu 19. a 20. století. Po druhé světové válce byla vila zestátněna a využívána jako Speciální mateřská a základní škola pro žáky s vadami řeči.
Očividný luxus
Meziválečné období spojené v Brně se vzestupem funkcionalismu je rozhodně nejbohatší na fascinující vilové domy. Ne každého však fascinovaly v době svého vzniku, alespoň ne v dobrém slova smyslu. V dobovém levicově orientovaném tisku pravidelně vycházely články kritizující očividný luxus panských sídel velkopodnikatelů ve srovnání s bídou přecpaných domečků dělnických kolonií. Zajímavý příběh se pojí s vilou Himmelreich na Schodové, jež při jarní procházce roku 1936 zaujala čtenáře detektivek Jana Peiperta, který usoudil, že v domě zřejmě bydlí velmi bohatá rodina. Z Lidových novin se dozvídáme, že Peipert si koupil v drogerii na náměstí Svobody žíravinu, jíž polil auto paní Himmelreichové, načež začal rodině psát vyděračské dopisy. Muž dokonce plánoval unést malou dceru manželů Himmelreichových Miriam, což se mu naštěstí nepodařilo.
Nad vilami se stahují mraky
Ačkoli předchozí příhoda měla dobrý konec, za několik let se mělo nad majiteli brněnských vilových domů začít stmívat. Se začátkem okupace byly vily židovským podnikatelům masově zabavovány a jejich majitelé buď stihli ze země uprchnout, nebo nalezli smrt v nacistických vyhlazovacích táborech. Mnohé vily pak potkal podobný poválečný osud jako zmíněnou Rohrerovu (d'Elvertovu) vilu a v druhé polovině 20. století sloužily jako různé školy, ústavy či sídla státních institucí, což bylo bohužel mnohdy doprovázeno necitlivými stavebními úpravami.
Poválečný úpadek
V 50. letech 20. století bohužel kvůli změně režimu, který příliš nepřál individuálnímu řešení bydlení, přichází v této oblasti i v Brně značný úpadek a mezi zdejšími příklady kvalitní poválečné architektury vyčnívá i podle odborníků a architektů pouze několik málo staveb. „Baví mě rodinný dům Miloslava Petráčka na Preslově 8 od Ivana Rullera. Pro svou svobodomyslnost,“ uvedl jeden z pozitivních příkladů architekt Marek Štěpán.
Na skok do současnosti
V Brně najdeme ukázky znamenité architektury i co se týče staveb z posledních několika desetiletí. Vysoce hodnocené jsou například dům Ve Skrejši studia Refuel postavený v roce 2020 na okraji Brna, „bambusový“ dům od Marka Štěpána, dům na Rezkově ulici od Kuba & Pilař architekti nebo dům pod Palackého vrchem podle návrhu Petra Pelčáka. Bolestí je však v současnosti nedostatečná památková ochrana brněnského architektonického dědictví – zvláště pak necitlivé úpravy hodnotných staveb z ní vycházející. „Co s tím? Řešení je jednoduché: osvícený majitel, erudovaný památkář, kvalitní návrh rekonstrukce, otevřená státní správa a neomezené množství finančních prostředků,“ uzavírá s nadsázkou Veronika Jičínská.
Objev brněnské vily
Vila Wittal má velmi silný příběh, který odkazuje k původním vlastníkům. Druhá věc, která mě fascinuje, je míra autenticity domu. Všude kolem vidíme autentické prvky – okna, rolety, dlažbu, barevnost omítek, okenních rámů…
Jak chutná architektura?
Procházka po gastronomii a moderní architektuře
Kde se osvěžit na vycházce za architekturou? Mapujeme kavárny v brněnských vilách a gastronomické podniky v okolí fascinujících meziválečných staveb.
Cecile Cafe / Arnoldova vila
Ve znovuotevřené Arnoldově vile najdete nově kavárnu Cecile café, která je symbolicky pojmenována po poslední majitelce vily, Cecilii Hože. Sortiment a vynikající dezerty odkazují na luxus první republiky, domácí výrobu a lokální suroviny.
Zemanova kavárna a cukrárna
Původně známá jako Kavárna u Sedláčka, nejdéle fungující kavárna ve funkcionalistickém stylu (otevřeno nepřetržitě od roku 1937) na Josefské ulici. I dnes tu můžete ochutnat věnečky a další zákusky podle původních receptur, které vznikají přímo v místní výrobně.
Pivní burza / OD Centrum
Z posezení nad půllitrem v Pivní burze můžete pozorovat funkcionalistický obchodní dům Centrum. S touto budovou měl „král obuvi“ Tomáš Baťa původně velké plány, měla být prvním evropským mrakodrapem. Kvůli nestabilnímu terénu to bohužel nebylo možné.
Etažér / Alfa pasáž
Nový podnik z rodiny Cukrářství Martinák s názvem Etažér vznikl s počátkem podzimu v Alfa pasáži. V kavárně / cukrárně / baru vytvořeném podle návrhu architekta Radovana Veselého ochutnáte zákusky, dorty, chlebíčky a slané delikatesy podle receptů z kuchařek z let 1920–1940.
U Tomana
Dům u Tomana na náměstí Svobody, kdysi proslulá Tomanova kavárna a cukrárna, kterou navštívila nejedna slavná osobnost – jejich jména si můžete připomenout na stylových schodech. Dnes restaurace a pivnice s vlastním minipivovarem (doporučujeme zdejší desítku i dvanáctku) a ubytováním.
Stopkova Plzeňská Pivnice / Obchodní dům Brouk a Babka
Obchodní dům Baťa, původně Brouk a Babka – pokud zrovna nenakupujete, můžete si pohled na tento architektonický počin vychutnat hned z protější Stopkovy Plzeňské Pivnice u půllitru plzně. Aby nebylo historie málo, i tato pivnice tady stojí už od poloviny 19. století.
Sborovna / Husův sbor
Restaurace a pivnice v prostorách funkcionalistického kostela? Na Botanické ulici stojí jedna z prvních moderních církevních staveb – kostel Církve československé husitské Husův sbor a k němu přilehlá restaurace Sborovna s místním pivem Sbormistr či výtečným borůvkovým ležákem.
Café Art / Masarykův studentský domov
Café Art, Kino Art, Galerie Art a Masarykův studentský domov – vše na jednom místě. Ulice Cihlářská na Veveří servíruje funkcionalistický ráj na stříbrném podnose. V Artu si můžete vychutnat kávu, drinky, drobné občerstvení nebo třeba zázvorové pivo.
Kavárna Löw-Beer / Vila Tugendhat
Vila Tugendhat, neodmyslitelná součást Brna a památka UNESCO. Výhled na ni si můžete vychutnat při procházce parkem, který vás dovede až do Café Löw-Beer v areálu stejnojmenné vily.
Kavárna ERA
Nejznámějším dílem architekta Josefa Kranze je nepochybně kavárna ERA v Černých Polích. Tento jedinečný počin láká zákazníky jak architekturou, tak i výbornou kávou.
Café Ernst / Vila Stiassni
Pocta brněnskému architektovi Ernstu Wiesnerovi připomíná jeho legendární kavárnu Esplanade, na jejímž místě dnes stojí Janáčkovo divadlo. Café Ernst najdete v Pisárkách, stojí přímo obklopena krásným prostředím zahrad vily Stiassni.
Předválečné Brno znalo několik pohostinských podniků, které s architekturou rezonovaly. Byly to zejména Avion a Café Zeman, pak ještě Dorotík, Toman, Kolbaba, Sedláček, ERA a restaurace v zábrdovických lázních.